Ekonomika

Konec levných brambor v Česku. Kvůli špatné úrodě poletí ceny nahoru

Úrodě brambor se letos v Česku nedařilo. Důvodem je chladné jaro, které zkrátilo sezónu o týden až dva. Levným bramborám tak odzvonilo, očekává se, že brzy jejich ceny začnou růst. Podle ekonoma nebude zdražování drastické, peněženky Čechů to přesto pocítí. A to zejména proto, že budou zdražovat i další potraviny, které neodmyslitelně patří k Vánocům.

Českých brambor bude letos zhruba o 35 tisíc tun méně než loni, aby se tak pokryla poptávka, bude nutné dovézt větší množství ze zahraničí. To se podle Agrární komory ČR s největší pravděpodobností promítne i do výsledné ceny.

V současné době pěstitelé prodávají kilogram za tři koruny. V maloobchodě se ceny pohybují mezi 10 až 15 korunami, v akcích je možné je sehnat za 5 až 9 korun. "Předpokládáme, že v době, kdy se začne obchodovat s naskladněnou produkcí, dojde k mírnému navýšení farmářské ceny konzumních brambor," uvedl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček.

To potvrzuje i ekonom Lukáš Kovanda. "Ta úroda byla skutečně horší oproti loňskému roku. Ale zase to nebyla taková katastrofa jako tuším v roce 2018, kdy byla jedna z nejhorších úrod v historii od roku 1920. To zdražení by nemělo být fatální," řekl ekonom. Podle jeho odhadu by ceny měly narůst o zhruba 5 až 10 procent.

Související obsah

"Vzhledem k tomu, jak důležitou součástí jídelníčku Čechů brambory jsou, tak to samozřejmě bude určitý zásah do peněženek. Palčivé to bude zejména proto, že i další potraviny budou cenově růst. Například obiloviny, cukr, jedlé oleje, zelenina, ovoce, ale i třeba potraviny z dovozu, jako je káva. Ty brambory se k tomu teda přidají," dodal Kovanda.

Zdražení brambor tak přispěje k tomu, že budeme mít jedny z nejdražších Vánoc v historii. Podle Kovandy porostou i ceny zeleniny a majonézy, bramborový salát se tak letos docela prodraží. Aby toho nebylo málo, ceny kaprů budou o 10 až 20 procent vyšší.

Za špatnou neúrodou brambor stojí nepříznivé počasí. Letošní jaro bylo neobvykle chladné a sezónu zkrátila o jeden až dva týdny, což pro pěstitele znamená velký problém. S pěstováním brambor to celkově není jednoduché. "Cenová nestabilita dělá z konzumních brambor velmi rizikovou plodinu," vysvětluje člen představenstva Agrární komory ČR Petra Hanka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz