Domácí

Zničené domy, stromy na autech. Jak dostat po orkánu peníze od pojišťovny

Zničené domy, stromy na autech. Jak dostat po orkánu peníze od pojišťovny
Zdroj: TN.cz

Orkán Ignác se přehnal přes Česko a způsobil značné škody, které můžou majitele stát nezanedbatelné částky. Redakce TN.cz připravila návod, jak postupovat při nahlášení škod pojišťovně.

Poničené střechy, větve nebo celé stromy na autech nebo zdevastovaný zahradní nábytek. Čtvrteční orkán Ignác způsobil v Česku škody za desítky až stovky tisíc. Takové částky mohou udělat spoustě lidí tlustou čáru přes rozpočet. Nejlepší tak je se proti živelným pohromám pojistit.

Mnoho lidí neví, jak při nahlášení pojistné události postupovat. Pokud vám vítr poškodil dům nebo auto, je vždy potřeba kontaktovat asistenční službu vaší pojišťovny. Občas bývá potřeba nechat místo nejprve ohledat hasiči, policií nebo zdravotníky.

Škodu si pak vždy vyfoťte a hlavně místo neuklízejte kvůli případné prohlídce. Pokud je to možné, alespoň provizorně zabezpečte svůj majetek (u domů například může hrozit zatékání). Poté sepište poškozené věci a pokuste se odhadnout výši škody. Rovněž se ujistěte, na co se vaše pojištění vztahuje.

Související obsah

Při samotném nahlášení škody pojišťovně je pak nutné sdělit číslo pojistné smlouvy, místo a datum vzniku škody, příčinu, údaje pojištěného, kontaktní údaje případných svědků a předpokládanou výši škody. Pojišťovna poté zaeviduje váš požadavek a věc předá likvidátorovi.

Pokud je váš dům zničen tak, že se do něj už nebudete moct vrátit, pojišťovna vám pokryje jeho znovupostavení případně znovupořízení. Nejdůležitější je v tomto případě si zjistit, za jakou částku by byl dům postavený v dnešní době. Pojišťovna vám také může zajistit krátkodobé nebo dlouhodobé náhradní bydlení.

Související obsah

​O pojistné ale můžete žádat, i když se vám třeba kvůli výpadku proudu zničí lednička. "Jde o znehodnocení vlastních potravin a léků pojištěného, které jsou součástí domácnosti, v důsledku prokazatelné poruchy chladicího zařízení nebo v důsledku výpadku dodávky elektřiny," uvedl Martin Ždímal, technický a produktový ředitel RIXO.cz.

Co se aut týče, zde můžete uplatnit havarijní pojištění. "Pokud ho nemáte, musíte mít ke svému povinnému ručení dokoupeno připojištění na živly. Bez toho vám pojišťovna nic nevyplatí," dodal Ždímal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz