Počasí

Hasiči měli kvůli počasí tisíce výjezdů. Orkán za sebou nechal spoušť a zraněné

Orkán Ignác zasáhl prakticky celé Česko a hasiči mají za sebou od rána přes 3000 výjezdů, což je desetkrát více než v běžném dni. Bez elektřiny bylo přes 300 tisíc domácností. Silný vítr trhal střechy budov, převracel auta, zastavoval vlaky a vyvracel stromy. Nejhůř na tom byly Plzeňský, Středočeský a Ústecký kraj. Hasiči ani policie zatím naštěstí nehlásí žádné oběti.

Poryvy větru na Sněžce atakovaly 160kilometrovou rychlost. Hasiči takřka po celé republice měli plné ruce práce. Například na silnici u Vimperka spadl vzrostlý strom na projíždějící osobní auto. "Začlo se to ohýbat, když jsme přijížděli. Pak padla jenom rána a už si nic nepamatuju. Měli jsme asi hodně velký štěstí," svěřil se řidič auta.

Na budovu mateřské školy v Karlových Varech se zase zřítil obří smrk. Hasiči museli evakuovat 41 dětí a 14 dospělých. A narychlo musely opustit základní školu i děti v Hrochově Týnci na Chrudimsku. "Provedli jsme evakuaci všech členů školní družiny. Rozhodli jsme otevřít střechu zevnitř a plechy se snažíme dostat dovnitř na půdu," popsal velitel zásahu hasičů Jiří Košina. 

V Zásadě na Jablonecku shodila vichřice vzrostlý strom na rodinný dům. "Máme díru do střechy. Jdeme shánět nějakou plachtu," uvedli zdrcení majitelé domu Zdeňka a Martin.

Související obsah

​Na Mladoboleslavsku vítr převrátil kamion, který smetl protijedoucí dodávku a další auto. Šofér sanitky s těžce zraněným řidičem musel kvůli popadaným stromům hledat náhradní cestu do nemocnice.

Bouře zastavila provoz na 50 železničních tratích. Deset vlaků nabouralo do stromu na kolejích. "Já jsem úplně vyřízenej, protože nikdo není schopen říct, jak se dostanu domů," postěžoval si jeden z cestujících.

Šťastný den neměli ani lidé, kteří převáželi bazén. Uletěl jim z auta do pole. Vzduchem létaly i trampolíny. Kvůli bouři se omezovaly provozy letišť, lanovek, parků i zoologických zahrad.

Související obsah

Situace ve středních Čechách byla jedna z nejhorších

Profesionální a dobrovolní hasiči ve Středočeském kraji nevěděli kam dřív. Největší nápor měli mezi 13. a 16. hodinou odpoledne. Nebezpečí hrozilo i v centru Prahy, kde zasahovali i na střechách budov.

Když štáb TV Nova přejížděl od jednoho zásahu k druhému, naskytl se mu smutný pohled na starší manželský pár. U nemocnice U Apolináře spadl manželům Vlašičovým strom přímo na auto. "Hovořili jsme s policií a hasiči. Řekli nám, že toho mají spoustu, čekáme na odtahovku. Uvidíme, co nám pojišťovna řekne na tu škodu, je pomačkaná střecha, boky, všechno," posteskl si pan Vlašič.

"Ty drobnější případy, například popadané větve, jsme museli odložit. Ale určitě vše budeme do večera likvidovat. Ta pětistovka událostí je velmi vysoké číslo na Prahu, museli jsme požádat i dobrovolné hasiče o pomoc," vyjádřil se odpoledne mluvčí hasičů hlavního města Martin Kavka.

Pražští záchranáři ošetřili zhruba desítku lidí, kteří se kvůli silnému větru zranili.

Může se k nám orkán Ignác vrátit? Více se dozvíte v reportáži:

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz