Domácí

Politici odsoudili video prezidenta Zemana. Senát stále trvá na článku 66

Češi ve čtvrtek viděli prezidenta poprvé od jeho hospitalizace. Právě to ale někteří kritizují, stejně jako fakt, že ani jeden z návštěvníků nemá v nemocnici nasazenou roušku. Podle Senátu navíc video nemění nic na plánech o použití článku 66 o dočasném zbavení pravomocí prezidenta.

Zatímco pro Hrad je video důkazem o pravosti podpisu dokumentu, podle ostatních dokazuje spíše špatný postup hradní kanceláře. "Ten výstup pana vedoucího kanceláře prezidenta republiky nám umožnil se přesvědčit, že věděl ve středu, že pan prezident není schopen vykonávat žádné politické věci," řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS)

Rozpoutala se také diskuse o aktivaci článku 66. "Z těchto záběrů vyplývá, že v tuto chvíli je nepřijatelné, aby byl pan prezident zbaven pravomocí," myslí si předseda SPD Tomio Okamura.

Související obsah

​"Já se zcela domnívám, že aktivace článku 66 nemá být činěná na základě několikavteřinového videa, ale na základě zprávy Ústřední vojenské nemocnice," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová.

Mnozí se také pozastavují nad tím, že lidé kolem prezidenta nemají v nemocnici, navíc v době pandemie, nasazené roušky. Nemocnice na to nemohla dohlédnout. "Ten den přišla návštěva, aniž by byla v kontaktu s naším personálem," uvedla mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

"Že si pan Mynář nebo Vondráček při návštěvě vážně nemocného prezidenta nenasadí ani roušky, jen dokresluje jejich bezohledný charakter," nechal se slyšet předseda Pirátů Ivan Bartoš.

"Velice často se vedoucí kanceláře prezidenta republiky vyjadřuje v tom smyslu, že takto, jak postupuje Senát, je neetické. A pak když mu teče do bot, tak pustí záznam, který já považuji za mimořádně neetický," myslí si místopředseda Senátu Jiří Růžička (TOP 09).

Související obsah

​"To video není věc, kterou by veřejnost měla vidět a která by znamenala posílení důstojnosti pana prezidenta," řekl místopředseda ODS Martin Kupka.

Hradní kancléř Vratislav Mynář se v proslovu odkazoval také na postup kanceláře v době, kdy byl nemocný prezident Václav Havel. "Jemně řečeno nemluvil pravdu. My jsme si z archivu vytáhli všechny zprávy o zdravotním stavu prezidenta Havla. Byly to zprávy, které byly den po dni, je v nich popsán zdravotní stav prezidenta Havla," uvedl ředitel knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Ještě před ustavující schůzí Sněmovny, tedy na začátku listopadu, chce Senát znovu požádat Ústřední vojenskou nemocnici o zprávu o způsobilosti prezidenta republiky.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz