Domácí

Pozor! Kontaminované mléko je všude, stahují ho obchody v celém Česku

Pozor! Kontaminované mléko je všude, stahují ho obchody v celém Česku
Zdroj: Getty Images/ obchodní řetězce

Obchodní řetězce hromadně stahují z pultů mléka od společnosti Olma. Mléko může být kontaminované mikroby a způsobovat zažívací potíže. Ze svých pultů ho stahují řetězce Tesco, Billa, Kaufland, Lidl a řada dalších.

Mlékárna Olma ve čtvrtek informovala o tom, že kvůli technické poruše kontaminovali čerstvé mléko balené do PET lahví mikrobi. "Kontaminace není plošná a masivní, ale mléko se může i při uchování ve správných podmínkách kazit, a proto jej nedoporučujeme ke konzumaci," uvádí Olma.

Jedná se o mléka Olma s daty spotřeby 26. až 30. října 2021. "Stahování mléka se dotýká celého trhu. Jedná se jak o maloobchodní prodejny, tak i o velkoodběratele. Pokud mají příslušné šarže, tak se u nich mohou nacházet," dovysvětlil pro TN.cz generální ředitel Olmy Martin Krystián.

Související obsah

O stahování mléka značky Pilos, které Olma vyrábí, tak například informoval na svých stránkách Lidl. Tam se stažení z regálů týká tří druhů mléka baleného v PET lahvích, a to "Pilos" Čerstvé mléko 1,5% 1 l, "Pilos" Čerstvé mléko 3,5% 1 l a "Pilos" Bio Čerstvé mléko 1 l.

Mléka plošně stahují i další prodejci. V Tescu se tak jedná o Olma BIO čerstvé mléko 4% PET 1 l, Olma selské čerstvé mléko 3,9% 1 l a Olma čerstvé mléko 1,5% 1 l. "Všem zákazníkům se omlouváme za vzniklé nepříjemnosti. Výrobky je možné vrátit na oddělení informací," uvedlo Tesco na svých stránkách.

Postižená mléka mohou být i v prodejnách Billa. "Upozorňujeme zákazníky, že mléko mohou bez dokladu vrátit na kterékoliv prodejně Billa po celé České republice. Peníze jim budou vráceny zpátky," uvedla pro TN.cz tisková mluvčí Billa Dana Bratánková. 

Související obsah

​Z preventivních důvodů stahuje mléko z prodeje i Kaufland. Dávejte pozor u mlék K-Jarmark čerstvé mléko 3,5% PET 1 l, K-Jarmark čerstvé mléko 1,5% PET 1 l, Olma Selské mléko 3,9% 1 l PET, Bio čerstvé mléko 4% 1 l PET a Olma čerstvé mléko 1,5% PET 1 l. 

Z prodejen mléka stahuje už i Albert. Jedná se o Selské čerstvé mléko plnotučné 3,9% 1 l, Bio čerstvé mléko 4% 1 l, Olma čerstvé mléko 1,5% PET 1 l a Česká chuť Čerstvé mléko polotučné 1,5% 1 l. "Za Rohlík.cz jsme všechny zákazníky, kteří produkt zakoupili, informovali. Všichni dostali zpět peníze a zbytek jsme stáhli," informovala PR manažerka Rohlíku Denisa Morgensteinová.

Související obsah

Mléka se mohou nacházet i u prodejců Globus, Hruška, Košík.cz, Makro a JIP potraviny. Je ale možné, že se mléko nachází i v dalších malých či velkých obchodech. Dbejte proto zvýšené opatrnosti u mléka se spotřebou od 26. do 30. října.

K situaci se vyjádřil i Agrofert, pod který společnost Olma spadá. "Stahování z trhu je preventivní. Mléko neobsahuje žádné cizí chemické látky, pouze se v některých baleních mohlo zkazit. Kontaminované mléko zákazník pozná tak, že nemá typickou chuť a vůni," sdělil tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Všechna mléka dané šarže je možné vrátit v místě prodeje, nebo i na jiných prodejnách bez účtenky a budou vám vráceny peníze. "Mléko můžete reklamovat přímo i u naší společnosti OLMA, a.s. - na emailu [email protected]," dodala Olma. "Všem zákazníkům se velmi omlouváme za vzniklé nepříjemnosti," doplnila společnost na závěr.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz