Koronavirus

V opatřeních je zase chaos. Vojtěch upřesnil, kdy mít v práci respirátor

V opatřeních je zase chaos. Vojtěch upřesnil, kdy mít v práci respirátor
Zdroj: Profimedia, Getty images

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se rozhodl zareagovat na dotazy Čechů, které se množí v souvislosti s nošením respirátorů na pracovišti. Vláda už ve středu oznámila, že ochrana dýchacích cest bude od pondělí povinná pro všechny zaměstnance, kteří nebudou pracovat sami.

"Od 25. října bude povinnost nosit ochranu dýchacích cest, to znamená respirátor, ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť, kde je v tuto chvíli výjimka," oznámil ve středu po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Dodal, že bez respirátoru bude moci pracovat pouze ten, kdo bude na pracovišti sám.

Jenže co přesně tímto prohlášením myslel, neupřesnil. Lidé tak okamžitě začali vášnivě diskutovat nad tím, co vlastně spojení "být na pracovišti sám" znamená. Ministr se nakonec v pátek rozhodl svá slova uvést na pravou míru.

"Ptáte se, jak je to s respirátory v práci. Zde je odpověď. Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 m. Pokud sedíte u stolu a kolegové jsou dál, než 1,5 metru, tak ho mít nemusíte. Když si ale budete šeptat drby na kávě, tak ano," odpověděl na otázku prostřednictvím twitteru.

Související obsah

Někteří Češi nové opatření kritizují. Vadí jim, že se týká kompletně všech lidí bez ohledu na to, jestli si nechali vpíchnout vakcínu. "A k čemu je nám teda plné očkování? Nás je tu pět, všichni jsme očkovaní a budeme tu sedět jako de*ilové v respirátorech," reagoval třeba Roman.

Velmi diskutovaným tématem jsou také roušky ve školách. Ministři se dlouho nemohli shodnout, jestli by měly respirátory povinně nosit všechny děti od 12 let. A to i očkované.

Související obsah

​"Hlavní hygienička i vedení ministerstva zdravotnictví nás naposledy včera ubezpečovaly, že mají situaci pod kontrolou a opakovaně odmítly testování ve školách v místech s vysokou incidencí. Jejich dnešní nápad na nošení roušek ve výuce pro všechny (i očkované) děti od 12 let zásadně odmítám," uvedl v úterý ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Oproti tomu Vojtěch tvrdil, že nová opatření by kvůli zhoršující se situaci ve školách byla na místě. Některé školy už kvůli epidemii vyhlásily na celý příští týden prázdniny. Nakonec se však oba ministři shodli, že ve výuce budou muset nosit respirátor pouze neočkovaní učitelé. V okresech, kde bude týdenní výskyt nákazy vyšší než 300 případů na 100 tisíc obyvatel, se pak neočkovaní žáci budou po podzimních prázdninách na koronavirus testovat. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz