Koronavirus

Češi přestávají nosit respirátory v MHD. Je to riziko a jak se bránit?

Češi přestávají nosit respirátory v MHD. Je to riziko a jak se bránit?
Zdroj: Getty Images

Ačkoli se někteří Češi obávají třetí vlny koronaviru a důsledně dodržují veškerá předepsaná opatření, jsou i tací, kteří je vytrvale porušují. Za zbytečné považují třeba i nošení respirátorů v prostředcích hromadné dopravy. Jen pražští strážníci v souvislosti s tím za poslední měsíc řešili už více než tisícovku přestupků.

Stále více Čechů si stěžuje, že lidé odmítají nosit v prostředcích městské hromadné dopravy respirátory. Dochází pak často ke konfliktům, které musejí řešit dokonce policisté. "Na porušení opatření uvnitř vozidla nejčastěji telefonicky upozorňují ostatní cestující nebo řidiči. Hlídky při svých kontrolách a přesunech po městě hromadnou dopravou až tak často podobné prohřešky řešit nemusejí. V jejich přítomnosti totiž mají pasažéři respirátor nebo nanoroušku nasazené," upozornil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Za uplynulý měsíc musely hlídky městské policie ve druhém největším českém městě řešit 13 obdobných situací. "Nejčastěji tyto případy strážníci postupují k projednání ve správním řízení. Situace většinou výrazně vyhrocené nebývají, obvykle stačí příchod strážníků nebo jejich zákonná výzva. Spory aktivně vyvolávají pouze jednotlivci," dodal Ghanem.

A podobná situace panuje i v Ostravě. "Pokud se jedná o počty případů řešených strážníky, pak od začátku září k dnešnímu dni strážníci řešili celkem šestnáct těchto případů. V osmi případech je strážníci vyřešili domluvou a v osmi případech bylo toto porušení vládních nařízení oznámeno příslušnému správnímu orgánu k projednání. V souvislosti s řešením těchto případů jsme nezaznamenali výrazné konflikty s cestujícími," sdělil mluvčí ostravských strážníků Jindřich Machů.

Související obsah

​To v hlavním městě chybějící respirátory řeší městská policie podstatně častěji. "Za měsíc září 2021 naši strážníci řešili celkem 1 169 přestupků v souvislosti s porušením nařízení ohledně povinnosti mít zakryté dýchací cesty v prostředcích MHD. Z tohoto počtu bylo osm přestupků vyřešeno oznámením správnímu orgánu, dva přestupky byly vyřešeny uložením pokuty a zbytek byl vyřešen domluvou," sdělila mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

Epidemiolog: I očkovaní lidé by se měli chránit

Podle epidemiologa Marka Petráše současná koronavirová situace rozhodně nenahrává tomu, aby lidé odkládali respirátory v místech s vyšší koncentrací lidí. "Lidé by měli roušky nosit. Všude tam, kde je anonymní kolektiv, se riziko (nákazy) maximálně zvyšuje," upozornil expert. Opatření by měli dodržovat i očkovaní lidé, kteří mohou mít pocit, že vakcína jim zajistí bezpečí. "Je pravda, že jsou více chránění oproti těm, co nejsou očkovaní. Žádné očkování ale není dokonalé. Mohou se stát přechodnými nosiči," upozornil Petráš s tím, že i když riziko není tak vysoké, stále mohou potenciálně nakazit své blízké.

​Varování právníka

Pokud někomu vadí, že cestující nemá nasazený respirátor, má podle advokáta dvě možnosti. "Ten člověk má právo vystoupit nebo zavolat policii," vysvětlil Pavel Kolesár. Upozornil ale i na možnost, že pasažér si jednoduše mohl ochranu dýchacích cest zapomenout nasadit. Pak by bylo na místě ho na tento fakt pouze upozornit. Pokud i nadále odmítá, mohou mu domluvit policisté. V případě vytrvalého odporu je pak třeba počítat s tím, že může dojít na pokutu, nebo dokonce na správní řízení.

A možnost vystoupit z autobusu má pochopitelně i člověk, kterému vadí, že na něj lidé kvůli nenasazenému respirátoru pokřikují. Je dobré počítat s tím, že řidič autobusu má v podobných situacích svázané ruce.

Související obsah

​Řidiči mají svázané ruce

"Společný postup dopravců pro tohle daný není. Není v pravomoci řidiče nošení respirátoru vyžadovat," upozornila mluvčí Sdružení dopravních podniků ČR Linda Hailichová s tím, že řidič může na místo maximálně přivolat městskou nebo státní policii. "Pro řidiče je to obtížná situace podobně jako s opilým cestujícím. Může se dostat do konfliktu," dodala Hailichová.

A za pravdu jí dala i mluvčí pražského dopravního podniku. "Naši provozní zaměstnanci mají instrukce, aby cestující osobně neupozorňovali, pokud respirátory/nanoroušky nemají nasazené, a nevznikaly tak v MHD konfliktní situace. Je to ochrana a zajištění bezpečnosti našich zaměstnanců. Proto máme nahrávky v metru (i ve vozech povrchové dopravy), které na povinnost nošení ochrany úst a nosu upozorňují. Dodržování nošení ochrany úst a nosu je skutečně plně v kompetenci městské policie, která v MHD provádí namátkové kontroly," objasnila Aneta Řehková.

Takhle lidé dodržovali nařízení ohledně nošení respirátorů ke konci prázdnin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz