Volby do Poslanecké sněmovny 2021

PIRSTAN žádá, aby ANO přišlo o jeden mandát. Měl by ho dostat náš člen, tvrdí

Koalice PIRSTAN u Nejvyššího správního soudu napadla rozdělení mandátů po volbách do Poslanecké sněmovny. Chyby se podle ní dopustila volební komise, když špatně vyložila pravidla volebního zákona. Místo Ondřeje Babky z hnutí ANO měl podle stížnosti Pirátů a Starostů dostat křeslo ve Sněmovně jejich kandidát Miloň Slabý. Změny by podle nich měly nastat i v rámci hnutí SPD.

Koalice PIRSTAN navrhuje vyslovit neplatnost volby tří kandidátů, kteří se v uplynulých volbách dostali do Poslanecké sněmovny. Jedná se o Ondřeje Babku, který za hnutí ANO kandidoval v Jihočeském kraji, a dále dva členy SPD, a to kandidátku v Karlovarském kraji Karlu Maříkovou a kandidáta ve Zlínském kraji Jaroslava Dvořáka.

"Jsme přesvědčeni, že volební komise si vyložila pravidla volebního zákona tak, že namísto korekce výsledků přidělení mandátů v 1. skrutiniu se ve 2. skrutiniu rozdíly naopak prohloubily," vysvětluje místopředseda STAN Věslav Michalik. Hnutí ANO tak podle něj mělo dostat 71 mandátů, nikoliv 72.

ANO si podle Pirátů a Starostů polepšilo právě na úkor jejich koalice, která podle jejich výpočtů měla po volbách získat 38 mandátů místo 37. Navrhují tedy, aby Babku ve Sněmovně vystřídal Miloň Slabý (STAN). "A pak kdo po volbách fňuká," reagoval poslanec Patrik Nacher (ANO).

Hnutí SPD by o žádný mandát nepřišlo, pouze by křesla dostali jiní členové. Místo Maříkové a Dvořáka se podle Pirátů a Starostů do Sněmovny měli dostat Pavel Jelínek, který kandidoval v Olomouckém kraji, a Petra Svedíková Vávrová, kandidátka v Jihomoravském kraji.

Související obsah

​Stížnost PIRSTAN podal u Nejvyššího správního soudu (NSS), kam bylo možné posílat návrhy a stížnosti do pátečních 16. hodin. Během zákonné desetidenní lhůty NSS obdržel 210 volebních stížností.

"Počet je bezprecedentní, letos je třikrát vyšší než před čtyřmi lety. Stížnosti se často opakují podle stejného vzoru pravděpodobně šířeného po sociálních sítích. Kladu si otázku, jaký to má smysl. Nicméně i tuto situaci určitě zvládneme a zákonným lhůtám dostojíme," uvedl předseda volebního senátu Tomáš Langášek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz