Volby do Poslanecké sněmovny 2021

PIRSTAN žádá, aby ANO přišlo o jeden mandát. Měl by ho dostat náš člen, tvrdí

Koalice PIRSTAN u Nejvyššího správního soudu napadla rozdělení mandátů po volbách do Poslanecké sněmovny. Chyby se podle ní dopustila volební komise, když špatně vyložila pravidla volebního zákona. Místo Ondřeje Babky z hnutí ANO měl podle stížnosti Pirátů a Starostů dostat křeslo ve Sněmovně jejich kandidát Miloň Slabý. Změny by podle nich měly nastat i v rámci hnutí SPD.

Koalice PIRSTAN navrhuje vyslovit neplatnost volby tří kandidátů, kteří se v uplynulých volbách dostali do Poslanecké sněmovny. Jedná se o Ondřeje Babku, který za hnutí ANO kandidoval v Jihočeském kraji, a dále dva členy SPD, a to kandidátku v Karlovarském kraji Karlu Maříkovou a kandidáta ve Zlínském kraji Jaroslava Dvořáka.

"Jsme přesvědčeni, že volební komise si vyložila pravidla volebního zákona tak, že namísto korekce výsledků přidělení mandátů v 1. skrutiniu se ve 2. skrutiniu rozdíly naopak prohloubily," vysvětluje místopředseda STAN Věslav Michalik. Hnutí ANO tak podle něj mělo dostat 71 mandátů, nikoliv 72.

ANO si podle Pirátů a Starostů polepšilo právě na úkor jejich koalice, která podle jejich výpočtů měla po volbách získat 38 mandátů místo 37. Navrhují tedy, aby Babku ve Sněmovně vystřídal Miloň Slabý (STAN). "A pak kdo po volbách fňuká," reagoval poslanec Patrik Nacher (ANO).

Hnutí SPD by o žádný mandát nepřišlo, pouze by křesla dostali jiní členové. Místo Maříkové a Dvořáka se podle Pirátů a Starostů do Sněmovny měli dostat Pavel Jelínek, který kandidoval v Olomouckém kraji, a Petra Svedíková Vávrová, kandidátka v Jihomoravském kraji.

Související obsah

​Stížnost PIRSTAN podal u Nejvyššího správního soudu (NSS), kam bylo možné posílat návrhy a stížnosti do pátečních 16. hodin. Během zákonné desetidenní lhůty NSS obdržel 210 volebních stížností.

"Počet je bezprecedentní, letos je třikrát vyšší než před čtyřmi lety. Stížnosti se často opakují podle stejného vzoru pravděpodobně šířeného po sociálních sítích. Kladu si otázku, jaký to má smysl. Nicméně i tuto situaci určitě zvládneme a zákonným lhůtám dostojíme," uvedl předseda volebního senátu Tomáš Langášek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6431 pacientů s covidem, z toho 1018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz