Domácí

Covid bere Česko útokem. Přibylo nejvíc nakažených od začátku dubna

Covid bere Česko útokem. Přibylo nejvíc nakažených od začátku dubna
Zdroj: TV Nova

Česko za pátek eviduje nejvíce nakažených covidem-19 od dubna. Laboratoře odhalily celkem 4224 infekcí. Nárůst počtu případů je více než dvakrát vyšší než před týdnem.

Epidemie koronaviru nabírá na síle. V pátek přibylo nejvíce případů od 13. dubna, a sice 4224. V nemocnicích je aktuálně 834 lidí, z toho 123 je vážně nemocných. Na onemocnění covid-19 zemřelo 30 608 lidí. Od zahájení očkování bylo podáno zhruba 12,06 miliónu dávek vakcín. Plně očkovaných je aktuálně okolo 6,05 miliónu. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví.

Vláda ve středu ohlásila nová opatření, která mají přispět k oslabení epidemie. Podle epidemiologa Romana Prymuly ji ale nedokážou zastavit. Za jediné efektivní řešení považuje očkování. 

"Dá se očekávat, že určitým způsobem může dojít k oslabení epidemie. Ve srovnání s opatřeními, která tu byla v minulosti, ale nepochybně nestačí na to, aby se křivka oploštila," řekl Prymula televizi Nova.

Související obsah

Přísnější pravidla začínají v Česku platit od pondělí. Nošení respirátorů bude povinné na všech hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků. Nasazený ho budou muset mít také zaměstnanci na pracovištích, kde od sebe nejsou vzdálení alespoň na metr a půl.

Největší změnou je však placení preventivních testů. Od 1. listopadu si neočkovaní (s výjimkami) musí platit testy sami. Od vyhlášení nových pravidel evidují očkovací centra nárůst zájemců o očkování. Přehled nových opatření najdete tady.

Poslechněte si rozhovor s epidemiologem Romanem Prymulou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz