Zahraničí

V Británii jsou v obchodech prázdné regály. Jídlo nahrazují maketami

Důsledkem koronavirové krize jsou na některých místech světa prázdné regály v obchodech. Ve Velké Británii se k výpadkům dodavatelských řetězců přidal i Brexit a nedostatek řidičů. Místo potravin tam v některých obchodech používají jen makety chleba, zeleniny nebo ovoce.

V komedii odehrávající se v Severní Koreji nahrazují jídlo v obchodech maketami. Jenže teď se to samé odehrává ve Velké Británii. Chřest, mrkev anebo třeba prací prostředky si zákazníci v některých obchodech nepořídí. Namísto nich jsou v regálech jen jejich papírové verze.

"Supermarkety ve Velké Británii, ale i jinde po světě se snaží zakrývat prázdné police, pokud jim zrovna prostě chybí čerstvé zboží," popsala vedoucí katedry marketingové komunikace a public relations Univerzity Karlovy Denisa Hejlová.

Z dálky budí dojem plných regálů. Když ale zákazník přijde blíž, zjistí, že jde o makety. Marketingový krok, který budí dojem plného krámu.

"Manažeři supermarketů mají obavu z toho, aby do nich nechodili zákazníci, nenatáčeli si prázdné regály a nešířili tak paniku," upřesnila Hejlová.

Související obsah

Makety potravin baví i lidi na sociálních sítích. Někteří Britové se ale obávají nedostatku potravin před blížícími se svátky. Tamní vláda už přijala řadu opatření. Například řidičům nákladních vozů ze zahraničí nabízí pět tisíc pracovních víz.

"Zboží lidé na Vánoce mít budou. Naše opatření mají dopad a situace se zlepšuje," tvrdí britský ministr dopravy Grant Shapps.

Podobný problém se zásobováním řeší i obchody ve Spojených státech. I tam některé řetězce používají plakáty a kartony místo čerstvých potravin.  

"U nás se zatím nic takového neděje nebo jsem aspoň nic takového nezaznamenala," řekla Hejlová.

Obchody využívají makety i z dalšího důvodu. Například v případě drahého zboží, jako je třeba alkohol, vystavují kartonové napodobeniny, aby předešly krádežím.

Tereza Masopustová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz