Zahraničí

V Británii jsou v obchodech prázdné regály. Jídlo nahrazují maketami

Důsledkem koronavirové krize jsou na některých místech světa prázdné regály v obchodech. Ve Velké Británii se k výpadkům dodavatelských řetězců přidal i Brexit a nedostatek řidičů. Místo potravin tam v některých obchodech používají jen makety chleba, zeleniny nebo ovoce.

V komedii odehrávající se v Severní Koreji nahrazují jídlo v obchodech maketami. Jenže teď se to samé odehrává ve Velké Británii. Chřest, mrkev anebo třeba prací prostředky si zákazníci v některých obchodech nepořídí. Namísto nich jsou v regálech jen jejich papírové verze.

"Supermarkety ve Velké Británii, ale i jinde po světě se snaží zakrývat prázdné police, pokud jim zrovna prostě chybí čerstvé zboží," popsala vedoucí katedry marketingové komunikace a public relations Univerzity Karlovy Denisa Hejlová.

Z dálky budí dojem plných regálů. Když ale zákazník přijde blíž, zjistí, že jde o makety. Marketingový krok, který budí dojem plného krámu.

"Manažeři supermarketů mají obavu z toho, aby do nich nechodili zákazníci, nenatáčeli si prázdné regály a nešířili tak paniku," upřesnila Hejlová.

Související obsah

Makety potravin baví i lidi na sociálních sítích. Někteří Britové se ale obávají nedostatku potravin před blížícími se svátky. Tamní vláda už přijala řadu opatření. Například řidičům nákladních vozů ze zahraničí nabízí pět tisíc pracovních víz.

"Zboží lidé na Vánoce mít budou. Naše opatření mají dopad a situace se zlepšuje," tvrdí britský ministr dopravy Grant Shapps.

Podobný problém se zásobováním řeší i obchody ve Spojených státech. I tam některé řetězce používají plakáty a kartony místo čerstvých potravin.  

"U nás se zatím nic takového neděje nebo jsem aspoň nic takového nezaznamenala," řekla Hejlová.

Obchody využívají makety i z dalšího důvodu. Například v případě drahého zboží, jako je třeba alkohol, vystavují kartonové napodobeniny, aby předešly krádežím.

Tereza Masopustová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz