Domácí

Do některých lesů se nesmí chodit. Může za to orkán Ignác

Do některých lesů na jihu Čech platí zákaz vstupu. Ve vytipovaných lokalitách totiž hrozí pád stromů, které v minulém týdnu poškodil orkán Ignác. Ten ve čtvrtek postupně zasáhl skoro celou republiku.

Zákaz vstupu do lesů platí hlavně na Prachaticku, a to až do konce listopadu. Podle lesníků je tam pravděpodobnost pádů stromů velmi vysoká.

Podle správců lesů je minimálně 500 stromů tak nestabilních, že je budou muset pokácet a zpracovat. A není vyloučeno, že k zemi bude muset padnout mnohem více stromů, než jsou předběžné odhady. Celkové škody ale zatím spočítané nemají.

Také samotné práce na úklidu lesů nějakou dobu potrvají. Bude se v nich navíc pohybovat těžká technika, takže lidé by kvůli vlastní bezpečnosti neměli do lesů teď vůbec chodit.

Související obsah

Zákaz vstupu se třeba na jihu Čech zatím týká celého katastrálního území Prachatice, dále Starých Prachatic, Libínského Sedla, obcí Volovice, Petrovice a Perlovice. Správci nedoporučují ani vstup do rozsáhlého Areálu lesních her u Lázní svaté Markéty, kde rovněž hrozí pády stromů.

Není vyloučeno, že se k výzvě přidají i jiní lesní hospodáři. Za nestabilitu stromů může orkán Ignác, který se Českou republikou prohnal minulý týden. Na některých místech dosahoval až 150 kilometrů v hodině. Nejsilnější poryvy byly na Sněžce.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz