Domácí

Rozbor kanalizací přijde do dalších měst. V Praze odhalil tisíce nakažených

Rozbor vzorků odpadních vod kvůli mapování epidemie covidu-19 se rozšíří z Prahy i do Brna, Ostravy a Plzně. Česká republika se tím připojuje k evropskému pilotnímu projektu zjišťování mutací koronaviru v odpadních vodách.

Dvakrát týdně budou proškolení pracovníci vodovodů a kanalizací odebírat vzorky odpadních vod v kanalizacích v Praze, Brně, Ostravě a Plzni.

Odebraný materiál se poté vyšetří metodou PCR v laboratořích Zdravotního ústavu v Ostravě a Státního zdravotního ústavu v Praze. Výsledek dostanou hygienické stanice i ministerstvo zdravotnictví a mohou jej zohlednit při protiepidemických opatřeních.

Související obsah

Vědci zjistili, že na začátku října se v Praze pohybovalo až pět tisíc nakažených covidem. Ministerstvo zdravotnictví jich v té době evidovalo jen okolo 1 200.

Z klinických dat vyplývá, že téměř polovina pacientů s covidem-19 vylučuje ve stolici RNA viry a přitom nemá žádné příznaky onemocnění.

Monitoring odpadních vod se bude zavádět postupně až do jara příštího roku, momentálně se jím zabývá Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz