Koronavirus

Počty nakažených koronavirem v Evropě rostou. V USA chtějí očkovat děti

Proces schvalování vakcíny Pfizer/BionTech pro děti ve Spojených státech se posunul o krok dál. Panel amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv očkování vakcínou jednohlasně doporučil. Čeká se už jenom na definitivní schválení samotným úřadem, který by měl rozhodnout během několika dní.

Ve Spojených státech by už brzy mohli očkovat proti covidu-19 i děti od pěti do jedenácti let. Podle tamního Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv výhody převažují nad riziky. Děti by ale oproti dospělým měly dostávat menší dávky vakcíny.

"Z osmnácti hlasujících nás hlasovalo sedmnáct pro ano a jeden se zdržel hlasování," uvedla členka panelu amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv Kathleen Hayes.

Navzdory tomu, že mají děti podle odborníků obecně lehčí příznaky nemoci než dospělí, od začátku pandemie jich bylo ve Spojených státech hospitalizováno přes 8 000 a téměř sto jich nákaze podlehlo.

Související obsah

Zatímco právě ve Spojených státech počty případů mírně klesají, v řadě evropských států je situace opačná. Kvůli rostoucím počtům nakažených zpřísňují opatření například v Belgii. Od minulého týdne se tam míra nákazy zvedla o 75 procent a počet hospitalizovaných o 69 procent.

"Stále je tu ale vidět rozdíl mezi touto vlnou a tou předešlou. Kdybychom neměli očkování, v nemocnicích bychom čelili naprosté katastrofě," tvrdí belgický premiér Alexander De Croo.

V zemi je podle premiéra oběma dávkami naočkováno 8,5 milionu obyvatel, tedy asi 74 procent populace.

Případů přibývá i na Slovensku, a to okolo tří tisíc denně. V zemi je v nemocnicích s covidem-19 nejvíce pacientů od května. Na Slovensku je naočkováno zhruba 45 procent obyvatel a je tak jednou z evropských zemí, která za těmi ostatními zaostává.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz