Koronavirus

Více výhod pro očkované. Česká vláda hledá inspiraci v zahraničí. ANKETA

Epidemická situace se zhoršuje a také v České republice se uvažuje o větších restrikcích pro neočkované lidi po vzoru některých okolních zemí. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) mluvil například o tom, že by neočkovaní lidé mohli v práci prokazovat bezinfekčnost negativním testem na koronavirus. Babišův dosluhující kabinet ale v tomto tématu shodu zatím nenašel a chce se radit se zaměstnavateli a odboráři.

Bez očkování do zaměstnání jedině s negativním testem. To je návrh, o kterém promluvil ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček. 

"To je, dá se říci, trošku ten italský systém, kdy prostě musíte zaměstnavateli prokázat, že jste negativní, jinak nejdete do práce. Od toho já si slibuji, že to bude motivace k masivnímu zájmu o očkování," pronesl Hamáček po jednání Ústředního krizového štábu.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je to jedna ze zvažovaných možností. Hamáčkův návrh se prý ale nelíbil například ministru zemědělství Tomanovi. "Já jsem na to konto svolal mimořádnou tripartitu na středu ve 12 hodin, abychom měli jasné stanovisko od zaměstnavatelů a samozřejmě odborářů," sdělil premiér Andrej Babiš (ANO).

Související obsah

​Podmínky pro neočkované plánují při zhoršení epidemické situace zpřísnit například v sousedním Rakousku. Výhody pro očkované by uvítali i někteří čeští odborníci, je to podle nich jedna z cest, jak přimět lidi nechat se naočkovat.

"Udělat nějaká taková přísná opatření je složité, ale já si to dovedu představit jako motivační opatření. Jsme ale schopni vymyslet opatření jednodušší. Je to otázka i přístupu do jiných objektů, kde tito lidé by měli mít jiná pravidla než ti, kteří se očkovat nechali," pronesl epidemiolog Roman Prymula.

​"Znepříjemnit život těm, kteří jsou neočkovaní, nějakými většími omezeními, si myslím, že by fungovalo. To, co se chystají udělat v Rakousku, u nás napadnou právníci a neprojde to. Důsledkem toho bude, že tady budou tisíce mrtvých, kteří by nemuseli být mrtví," přidal se imunolog Václav Hořejší.

Na rakouský model zvýhodňování očkovaných se ale netváří současný český premiér Babiš. "To je úplný nesmysl, podle mě to ani nemohl nikdo myslet vážně, to bude spíš nějaká politická deklarace, aby někdo deklaroval, že nenaočkované zavře doma, to je absolutně mimo. My určitě takhle neuvažujeme," uvedl.

"Jakékoli opatření, které by takto zasahovalo do základních lidských práv a svobod, musí být v ČR prováděno minimálně pouze v rámci nouzového stavu," pronesl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Poslední nouzový stav v Česku trval celkem 188 dnů. Zavřené byly například restaurace, obchody a hotely. V březnu pak vláda dokonce zakázala překračovat hranice okresů. 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz