Domácí

Nakažených koronavirem přibývá. Nová vláda chce pandemii řešit jinak

V České republice přibylo za úterý 6 274 nových případů koronaviru. To je nejen dvakrát víc než před týdnem, ale vůbec nejvíc za poslední půlrok. Otěže boje s covidem brzy převezme nová vláda. Zástupci koalice SPOLU a PirSTAN odmítají, že by šli cestou plošného zavírání.

Lockdown není na pořadu dne, i když čísla letí strmě nahoru. To je postoj stran pravděpodobné budoucí vlády v boji s pandemií. Starostové ale připomínají, že teď má vše v rukou anticovidový tým a také vyjednávací týmy stran, které budou mít konečné slovo.

"Co se dá nějakým způsobem omezit, nebo co by bylo únosné, je třeba nějaké omezení promasivní sportovní nebo kulturní akce, ale pro nějaké zavírání škol, průmyslu, obchodů a podobně asi zatím není z mého pohledu důvod," uvedl Ivo Trešl (PirSTAN), senátor za STAN.

Potřebu očkování jako prioritu zmiňují dlouhodobě všechny strany z pětikoalice. Například ODS chce srazit nárůsty pomocí masivní osvětové kampaně. Do té by zapojila pojišťovny, které by nenaočkované aktivně oslovovaly.

"Další důležitá věc je posílení trasovací kapacity. Tam, kde hygieny nestíhají, tak je vybavit případně smluvně call centrem, které bude schopno postihnout právě to ohnisko," navrhnul poslanec za ODS Martin Kupka (SPOLU).

Martin Kupka se vyjádřil v Televizních novinách: 

Související obsah

Lidovci chtějí urychleně začít školit zdravotníky, aby další vlnu, na jejímž prahu stojíme, zvládli bez větších problémů.

"My třeba jako revmatologové jsme tady měli covidovou jednotku. Samozřejmě v tu chvíli to bylo odůvodnitelné, pracovali jsme pod dohledem plicařů. Ale teď už jsme měli být vyškolení, měli jsme mít nějaký papír," tvrdí Tom Philipp (SPOLU), poslanec za KDU-ČSL.

Pravděpodobného ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) jsme se ve středu zeptat nemohli, podle mluvčího TOP 09 podstupoval lékařský zákrok.

K tématu se v Televizních novinách vyjádřil i Roman Prymula: 

​Podle koalic SPOLU a Pirátů a Starostů a nezávislých bude mít ale před sebou úkol v podobě přípravy přehledného systému opatření, podle kterého se bude zpřísňování a rozvolňování jasně řídit. V Česku už jsme takové systémy měli. Z pera ministra Jana Blatného vzešel PES a byl tady i semafor od Adama Vojtěcha. Ani jeden ale dlouho nevydržel.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz