Domácí

Omezení pro neočkované může mít hlubší dopad, varují odborníci

Omezení pro neočkované se nejvíce báli zaměstnavatelé. Podle nich by si totiž řada zaměstnanců odmítala testy platit, což by pro firmy znamenalo další náklady. Někteří zaměstnavatelé se přesto rozhodli zaměstnance preventivně testovat.

Ve strojírenské firmě u Českých Budějovic se rozhodli preventivně testovat svých všech 160 zaměstnanců, včetně těch, kteří jsou očkovaní.  

"Testovali jsme všechny zaměstnance už minulý týden a pokračujeme i tento. Test nás vychází v současné době na 130 korun. Takže jedno kolo testování všech lidí vychází na 20 tisíc korun," okomentoval situaci jednatel společnosti Miroslav Joch. 

Omezení pro neočkované, kteří si měli test na covid hradit sami, by podle odborníků výrazně ohrozilo třeba potravinářský nebo zemědělský průmysl. 

Související obsah

"Proplácení testů zaměstnancům nebo zajištění alternativních pracovních sil by vstupní náklady zvýšilo," sdělila mluvčí Agrární komory Barbora Pánková. Odrazilo by se to ovšem například na ceně potravin.  

"Představit si to hrazení samotné dokážu, ale nelíbí se mi ta segregace občanů," reagovali Češi na návrh. "Myslím, že to spíš lidi naštve a budou mít pocit, že nemají zastání tam, kde by mělo být," tvrdili lidé na ulici. 
 
Pan Lískovec zaměstnává ve své restauraci čtyřicet lidí, očkovaných je prý 90 procent z nich. Pokud by při zhoršené epidemické situaci došlo na povinné testování neočkovaných zaměstnanců, je připraven testy platit. 

Související obsah

"Nedovedu si představit z pozice zaměstnavatele, že bych měl omezovat zaměstnance, kterých je už takhle málo," vysvětlil Lískovec. 

"Odmítám, aby se naše firma stala formou nátlaku na zaměstnance k tomu, aby se nechali naočkovat," přidal se Joch .

"Já si myslím, že by firmy měly po neočkovaných zaměstnancích vyžadovat, aby se pravidelně testovali a chránit tím své pracovní kolektivy," řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. 
 
Zaměstnavatelé i zaměstnanci se ale shodují, že by případné testy měl neočkovaným lidem hradit stát.  

tsim, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Píše se na Deník.cz