Koronavirus

Nemocnice zase čelí náporu pacientů. Někde už dokonce odkládají operace

Nemocnice po celé republice opět čelí náporu pacientů kvůli pandemii nemoci covid-19. Znovu se tak otevírají covidová oddělení, zakazují návštěvy a někde už dokonce museli začít odkládat plánované operace.

Pandemie koronaviru je opět na vzestupu a nemocnice znovu čelí náporu pacientů. Ve čtvrtek 28. října bylo hospitalizováno 1304 lidí s nemocí covid-19, což je o 500 více než před týdnem. Před dvěma týdny, 14. října, leželo v nemocnicích po celém Česku dokonce o téměř tisíc pacientů méně, konkrétně 487.

Nárůst je tak velmi rychlý a nemocnice v některých krajích už musely přistoupit k prvním opatřením. Nejdříve začaly zakazovat návštěvy, k čemuž jako první přistoupili na jižní Moravě. Zákazy už se ale rozšířily i do dalších krajů. Plošný zákaz zavedli například ve Zlínském kraji. "Všichni máme v živé paměti uplynulé měsíce, kdy jsme byli na hranici možností a měli přeplněná lůžka na jednotkách intenzivní péče. Tímto opatřením chceme kritickému stavu v nemocnicích předejít,“ vysvětlil hejtman Radim Holiš (ANO) a dodal, že zátěž nemocnic poroste. Doba, kdy se doháněla operativa je podle něj bohužel pryč, a nemocnice se musí připravit na další vlnu.

Ve většině nemocnic ale existují výjimky pro návštěvy nezletilých pacientů, doprovodu otců či jiných osob u porodu, pacientů s omezenou svéprávností a pacientů v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění.

Stěhování oddělení a rušení operací

Hodně zasažená je hlavně Morava a Slezsko. Jedním z nejvíce postižených krajů je Moravskoslezský, kde už minulý týden začali předělávat některá oddělení na covidová. Například v Městské nemocnici Ostrava (MNO) vznikly covidové jednotky místo Geriatrie F a Chirurgie E. "Volili jsme ta oddělení, která již s covidem mají zkušenosti a jejichž personál je na péči o covidové pacienty připraven," uvedl ředitel MNO Petr Uhlig. V Ostravě ovšem zatím nemusí odkládat plánované operace.

Související obsah

Rušit operace už ale musí ve Vsetíně, kde na covidovou stanici předělali neurologii. "Pro neurologické pacienty bude obnoven spojený lůžkový fond na ortopedickém oddělení, ale víme, že kapacita bude nedostatečná," informoval náměstek pro léčebnou péči MUDr. Martin Metelka. Pro ortopedii to znamená významné omezení plánovaných endoprotetických výkonů. Stejně tak chirurgie omezí operativu některých výkonů (kýly, křečové žíly), které je možné odložit. "Onkochirurgická operativa zůstane zachována," dodal Metelka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz