Ekonomika

Písařík z Bohemia Energy dál mlčí. Zapřeli ho i v sídle jeho společností

Zákazníci firmy Bohemia Energy řeší existenční problémy. Ty majitel společnosti Jiří Písařík nepociťuje. Štáb TV Nova se ho pokusil vyzpovídat, k situaci klientů své firmy se ale odmítl vyjádřit.

Čtyřiačtyřicetiletý plzeňský rodák je podle časopisu Forbes 37. nejbohatším Čechem. Ještě letos v říjnu činila hodnota majetku Jiřího Písaříka odhadem přes osm miliard korun. Společnost Bohemia Energy založil se svou manželkou v roce 2005. Jeho největším koníčkem jsou rychlá auta.

Zatímco většina lidí ještě nedávno ani neznala jeho jméno, teď se skloňuje čím dál častěji. Jeho skupina Bohemia Energy najednou přestala dodávat energie skoro milionu lidí.

"Zvýšila se velkoobchodní cena elektřiny a plynu a klienti Bohemia Energie prostě měli smlouvy na daleko nižší ceny. Firma čelila velkým ztrátám, takže raději ukončila činnost," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

​"Žádné vyjádření dávat nebudu, zavolejte si prosím tiskové mluvčí. Děkuji vám, nezlobte se, já se o tom určitě teď bavit nebudu," odmítl Písařík odpovědět na dotazy TV Nova.

Zdůvodnění konce činnosti má ale Bohemia Energy na svém webu: "Donutil nás k tomu extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích. Bylo to nejtěžší rozhodnutí, které její majitelé museli udělat. Bohemia Energy byla rodinná firma a nikoliv státní kolos a na něco takového nemohla být připravena."

Manželé Písaříkovi vlastní desítky firem, většinou právě kolem energií. Prakticky všechny sídlí v kancelářském domě v ulici Na Poříčí v Praze 1. Jako by tam majitele ale nikdo neznal. "Nemáme tušení, s Bohemia Energy nemáme nic společného. Tady vůbec nikdo není," řekla recepční.

Související obsah

​Další firmu se sídlem v pražském Podolí založil Písařík letos v lednu. Věnuje se vývoji informačních systémů pro zákazníky vodního a energetického průmyslu.

Rodině Jiřího Písaříka patří několik nemovitostí, třeba činžovní dům na Janáčkově nábřeží v Praze. Trvalé bydliště má v luxusní vile na pražském Barrandově. Volný čas tráví Písaříkovi také v jezdeckém areálu na Příbramsku, který jim patří.

A když chtějí za teplem, mohou vyrazit na Mallorku, kde mají přepychovou vilu.

Nelze vyloučit další pád dodavatelů energie, řekl ministr Karel Havlíček:

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz