Koronavirus

Neočkovaní neumírají dost rychle, napsal novinář Etzler. Čelí trestnímu oznámení

Známý novinář Tomáš Etzler, který pracoval pro americkou CNN a dlouho působil v Číně, popudil veřejnost. Na sociální síť twitter napsal, že lidé nenaočkovaní proti covidu-19 neumírají dostatečně rychle. Starší bratr herce Miroslava Etzlera už čelí trestnímu oznámení, podala ho advokátka Jana Zwyrtek Hamplová. Proti výroku se ohradila řada osobností včetně epidemiologa Romana Prymuly.

"Neočkovaní neumírají dostatečně rychle," napsal novinář Tomáš Etzler. A strhla se lavina. S necitlivým výrokem se neztotožňuje snad nikdo.

Pod příspěvkem na twitteru jsou stovky znechucených reakcí. Etzlera kritizují očkovaní i nenaočkovaní. "Kdybyste napsal, že neumírají dost rychle na to, aby to lidi donutilo očkovat se, tak by to bylo na hraně, ale šlo by se bavit o tom, že sledujete nějaký cíl, který jen dost drsně prezentujete. Takhle je to jen hnusný úlet," vzkázal jeden z uživatelů.

A další přidal: "Ten respekt, slušnost a láska z vás úplně tryská. Nevyžádaná rada: Nepoužívejte sociální sítě, když jste pod vlivem, nechte to raději na druhý den."

Související obsah

​Etzlerova slova neunikla advokátce a exposlankyni Janě Zwyrtek Hamplové. Tento týden uvedla, že na bratra herce Miroslava Etzlera podá trestní oznámení. "V pondělí 1. listopadu 2021 bude odesláno na Nejvyšší státní zastupitelství trestní oznámení na Tomáše Etzlera pro podezření ze spáchání trestného činu podle § 355 - Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, popřípadě trestného činu podle § 356 - Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod," informovala právnička.

Hamplová čekala na Etzlerovu omluvu, ta ale nepřišla. Novinář se k výroku vůbec nevyjádřil a nereagoval ani na komentáře pod ním. Není to poprvé, co podobně přešlápl. Pustil se třeba do Hany Lipovské, která usilovala o zvolení do Poslanecké sněmovny. Napsal o ní, že je "špinavá č**ka". Lidé ho za to odsoudili. Etzler je navíc členem redakční rady Seznam Zpráv, která dohlíží na dodržování etického kodexu.

Etzlerův postoj znepokojil i epidemiologa Romana Prymulu. "Je to zcela za rámcem slušného chování. Takto komunikovat nelze. Novinář by se měl oprostit takovýchto expresivních výrazů, nota bene v situaci, která je citlivá. Na druhou stranu lidsky chápu, že člověk, který tady něco vysvětluje a nedopadá to na úrodnou půdu, se pak může dopustit takovéto zkratky," řekl TN.cz bývalý ministr zdravotnictví. Novinář často sdílí příspěvky Prymulova kolegy Rastislava Maďara o vakcinaci, i ten se však očkování snaží propagovat slušně a bez negativních emocí.

"Myslím, že nejde o to, jestli je to novinář nebo pan Etzler. Je to zkrátka lidsky nepřijatelné. Na sociálních sítích se lidé vyjadřují zkratkovitě, někdy možná pozdě v noci a unáhleně. Té emoci rozumím, ale jedna věc je emoce a druhá věc je, že dospělý člověk to musí umět zpracovat a vyjádřit se kultivovaně," uvedl předseda Syndikátu novinářů Adam Černý.

Související obsah

Výrok se nelíbí ani náměstkyni ministra zdravotnictví Martině Koziar Vašákové. "Považuji to za drsné sdělení. Ale pokud beru premisu, že moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého, tak de facto ti, kteří se vědomě neočkují, tak sekundárně vlastně ohrožují péči pro ty ostatní," prohlásila.

Vedle trestního oznámení je podle Černého možné podat stížnost k etické komisi syndikátu. "Protože je to výrok na sociální síti a ne v médiu, nevztahuje se na to tiskový zákon," vysvětlil.

​"Protože jeho slova se týkají například mé maminky, a milionů dalších slušných lidí v naší zemi včetně mě, hluboce mne ten výrok zasáhl. Projev nenávisti není a nesmí být nikdy připuštěn v civilizované společnosti jako forma vyjádření názoru," doplnila Hamplová.

Etzlerovo vyjádření k trestnímu oznámení redakce TV Nova shání.

Od vypuknutí pandemie zemřelo v Česku s covidem-19 přes 30 tisíc lidí. Po klidnějším létě v posledních dnech počty nakažených opět rostou. Za sobotu přibylo přes 5000 případů. A infikovaní znovu plní i nemocnice, hospitalizovaných je momentálně 1417, z toho 192 ve vážném stavu. Na lůžkách končí očkovaní i neočkovaní, ti bez vakcíny ale převažují.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz