Domácí

Hygiena kvůli covidu zavřela základní školu v Bílině na Teplicku. V karanténě je 600 lidí

Hygienici až do 12. listopadu zavřeli Základní školu Za Chlumem v Bílině na Teplicku. Důvodem je nekontrolovatelné šíření covidu mezi dětmi a učiteli. Zatím škola hlásí 60 pozitivních, na některé výsledky testů se ještě čeká. V karanténě je okolo 600 lidí. V nemocnici jsou dva zaměstnanci a jejich stav je vážný. Jeden z nich byl podle hygieny očkovaný.

Základní škola Za Chlumem v Bílině na Teplicku je až do 12. listopadu zavřená, děti se do školy vrátí v pondělí 15. listopadu. Důvodem je velké množství nakažených, které odhalilo testování žáků a učitelů druhého stupně.

Podle zpravodajského webu iDNES.cz je ve škole zatím 60 případů covidu-19, ale na výsledky některých testů se ještě čeká. Do karantény musí asi 600 lidí. 

Ředitelka vyzvala rodiče ke spolupráci. "Situace v tuto chvíli je vážná a jen díky vaší a naší zodpovědnosti se nám podaří zastavit šíření viru nejen ve škole, ale v celé Bílině a jejím okolí," uvedla ředitelka Barbora Schneiderová na webu školy.

Související obsah

Schneiderová také vyzvala rodiče, aby situaci nebrali na lehkou váhu. "Nepodceňujte situaci, máme přímo kolem sebe několik velmi vážných případů," napsala ředitelka školy. Dva zaměstnanci školy jsou totiž ve vážném stavu na mimotělním oběhu. Podle hygieny byl jeden z nich očkovaný.

Hlavní epidemioložka teplické hygienické stanice Eva Poláčková se domnívá, že by se na šíření nákazy přišlo daleko dříve, kdyby vláda nezrušila povinné testování ve školách. "Onemocnění se šířilo skrytě, onemocněli tak rodiče i prarodiče," řekla Poláčková zmíněnému webu.

Související obsah

Nákaza se ve škole šířila už od začátku října, protože rodiče děti posílali na vyučování nemocné. Podle Poláčkové rodiče nedokázali správně vyhodnotit situaci ve chvíli, kdy jejich dítě jeden den teplotu mělo a další den ne. Předpokládali, že o nic vážnějšího nešlo a poslali jej do školy.

Právě takové děti mohly podle hygieničky covid přenášet. Dodala ale, že rodiče nejsou profesionálové a nemají moc šancí poznat, zda se opravdu jedná o covid-19.

Češi polevili v hygienických opatřeních, dezinfekci rukou už tak neřeší (10/2021):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz