Koronavirus

V kritických okresech začne testování ve školách, hygienici bijí na poplach

V osmi koronavirem nejpostiženějších okresech se žáci už v pondělí otestují ještě před začátkem výuky. A to antigenními testy. Ty už do škol dorazily. Druhé kolo se podle hygieniků bude týkat dalších více než 20 okresů, o návratu celoplošného testování ale nepřemýšlejí.

Hranici 300 pozitivních případů covidu-19 na 100 tisíc obyvatel překonalo osm okresů už před týdnem. Právě tam se po návratu dětí z podzimních prázdnin bude znovu testovat.

"Je to jedna z dalších možností, jak nějakým způsobem zachytit nemocné žáky hned první den ve škole a zamezit tak dalšímu dalšímu zavírání tříd," uvedl ředitel jedné z dotčených základních škol Michal Pospíšil. "Děti s tím nemají problémy, zvládají to velmi dobře," řekla Kamila Burianová, ředitelka jiné.

Mnohé školy sice protáhly podzimní prázdniny o dva dny, nákaza se ale dál rychle šíří. "Myslím, že další třídy půjdou do karantény. Protože už mám zprávy od rodičů, že další děti jsou pozitivně testovány," doplnila Burianová.

Související obsah

​Tříd, které se budou znovu učit distančně, tak nejspíš bude přibývat. A to i v okresech, kde se v pondělí testovat nebude. "V pátek jsme se dozvěděli, že budeme mít pět tříd v karanténě. Teď máme signál od rodičů, že možná v dalších dvou bude karanténa také," konstatoval zástupce ředitele Pavel Růžička.

Na to už reagují hygienici. Druhé kolo testování, které proběhne v pondělí 8. listopadu, se nejspíš rozšíří o dalších více než 20 okresů. O celoplošném testování prý hygienici zatím neuvažují.

Související obsah

​"My o plošném testování opravdu podle těch nových výsledků a predikcí a všech možných analýz neuvažujeme," řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová Radiožurnálu.

Mnozí ředitelé by si ale testování přáli už teď. "Myslím si, že podle toho, jak se situace vyvíjí, bylo by dobré, kdyby se i ve Zlíně testovali žáci," domnívá se ředitel zlínské školy Pavel Dvořák.

Některé školy mají zásoby antigenních testů ještě z konce loňského a začátku letošního školního roku. Pondělní testování v osmi okresech se týká asi 165 tisíc žáků.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz