Domácí

Na farmě na Jihlavsku zlikvidovali celý chov. Objevila se tam ptačí chřipka

Na husí farmě v Rohozné na Jihlavsku začali ráno hasiči a veterináři s vybíjením několika tisíc kusů drůbeže. Na farmě se totiž na konci minulého týdne objevila ptačí chřipka. Vybíjení provází přísná hygienická opatření.

Na husí farmě v Rohozné na Jihlavsku bylo v úterý ráno zhruba 50 hasičů a veterinářů s kontejnery a další technikou. Minulý týden se tam objevila ptačí chřipka a musel se tak zlikvidovat celý chov – 5 000 kusů drůbeže, z toho 1 400 hus na prodej, 2 000 chovných hus, 800 kachen a 600 brojlerů.

Vstup na farmu hlídala policie, dovnitř mohli pouze hasiči a veterináři. "Vzhledem k tomu, že jde o podtyp H5N1, který může být potencionálně nebezpečný i pro člověka, bude veškerá drůbež v chovu utracena," vyjádřil se k akci mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

"Do nebezpečné zóny hasiči vstupují v jednorázových ochranných oděvech a samozřejmě musí mít chráněny i dýchací cesty," popsala zásah mluvčí hasičů Petra Musilová.

Související obsah

​Husy otráví oxidem uhličitým, ty pak skončí v kafilerii. "V té nebezpečné zóně je úkolem hasičů odchyt ptactva a umístění do kontejnerů," dodala Musilová.

Zpráva o nákaze v chovu přišla v tu nejhorší dobu, a to před svátkem svatého Martina. "Pro nás je to samozřejmě fatální zpráva. My jsme byli úplně vyprodaní, všechno nasmlouváno," posteskl si majitel farmy Josef Tříska.

Nákaza se na farmu dostala nejspíš od volně žijícího ptactva. V okolí je vytyčeno dvoukilometrové ochranné pásmo. V něm se nejméně dva týdny nesmí pořádat výstavy ptactva a v menších chovech musí majitelé svou drůbež zavírat. Jde o 40. ohnisko ptačí chřipky, které se letos u nás objevilo. Vybito v chovech už bylo na 300 tisíc kusů drůbeže.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz