Napřímo

Havlíček v Napřímo: Nová vláda nevydrží, vsadil bych na to gatě

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) v pořadu Napřímo potvrdil, že dodavatelé poslední instance souhlasí se s nížením záloh. Okomentoval také pravděpodobnost, s jakou podle něj vydrží nová vláda. Ve středečním pořadu ho vyzpovídala moderátorka Bára Divišová.

Kvůli konci dodavatele energií Bohemia Energy chce současná vláda ještě uzákonit hromadnou žalobu. Podle mnohých právníků mají klienti nárok na odškodnění. Trestní oznámení na skupinu a její majitele podalo hnutí SPD, zástupci Pirátů i ministr Havlíček.

Podle něj jde o trestné činy proti majetku. "Konkrétně se jedná o nabízení služeb v době ukončování činnosti a dále účelové převádění majetku," sdělil Havlíček na tiskové konferenci v úterý (psali jsme zde).

Související obsah

Podle ministra se k věci dodavatelé poslední instance (DPI) staví rozumně. "Mohu potvrdit, že jsme se definitivně domluvili na tom, že platí úterní návrh, který jsme předložili s Energetickým regulačním úřadem, že se zálohy za listopad sníží o 50 % a za prosinec o 40 %," řekl Havlíček.

Sice to neznamená, že odběratel zaplatí za energie méně, ale ten náraz podle něj nebude tak tvrdý. Lidé tak budou mít více času se na to připravit a budou mít čas v tom mezidobí přejít k běžným smlouvám. "Kupujeme si čas a mezitím připravujeme nástroje, jak pomoci i jinou formou. Fakt ale je, že energie zdražují, za to nemůžeme," doplnil ministr.

Související obsah

"Trh ani zákony nebyly připravené na to, že ty ceny energií vyskočí tak nahoru, tak v tu chvíli to mohou někteří dodavatelé takto položit. Myslím si, že Evropa bude měnit přístup. Česko může navrhnout změnu energetického zákona, ale tu nemůže navrhnout bez souhlasu Evropské komise. Tak funguje jednotný evropský energetický trh," vysvětlil Havlíček.

Ministr Havlíček v pořadu Napřímo také mluvil o možném lockdownu a o tom, jak to vypadá v dosluhující vládě. "Dívejme se, kolik je lidí v nemocnicích, to je nyní mnohem důležitější než počet nakažených covidem. Na stole není dnes to, že by se zaváděl lockdown," řekl vicepremiér.

Podle Havlíčka v úterý oznámená vládní koalice nevydrží. "V pěti to nevydržela žádná vláda v Evropě. Kdyby vydržela, byl by to zázrak. S nadsázkou bych na to vsadil i gatě. Třeba budou mít takovou vůli a budou tak dobří, že vydrží. Ale už dnes vidíte, že ta vláda ještě ani nevznikla a mezi Piráty a Starosty už to vře," myslí si Havlíček. "Bezpečně nastane situace, kdy tato koalice řekne: Bylo nás pět," dodal na závěr.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz