Zahraničí

Maminka si myslela, že má menopauzu. Vyšetření odhalilo smrtelnou nemoc

Maminka si myslela, že má menopauzu. Vyšetření odhalilo smrtelnou nemoc
Zdroj: Profimedia

Angličanka Joanne až do loňského února žila zcela normální život. Minulý rok si ale začala všímat příznaků, které přičítala nastupující menopauze. Když se však problémy zhoršovaly, podstoupila vyšetření. Diagnóza byla zdrcující, žena měla rakovinu slinivky v pokročilém stadiu. Její dcera nyní pomáhá s osvětovou kampaní, aby lidé neudělali stejnou chybu jako její zesnulá maminka.

Sedmadvacetiletá Chelsea Bennettová z anglického města Nuneaton prožívá obrovskou bolest, její milovanou maminku Joanne jí totiž vzala rakovina slinivky. Jejich příběh představil britský deník CoventryLive, skrze který chce Chelsea varovat další lidi, aby nepodceňovali příznaky. Právě tak jako její maminka.

Joanne Ealesová první symptomy pocítila v únoru roku 2020, krátce před prvním lockdownem. "Začalo to mírnou bolestí žaludku a zad. Poté se jí trochu změnilo fungování střev," vzpomíná Chelsea, která je sama matkou dvou dětí.

"Myslela si, že je to nejspíš kvůli věku, že přichází menopauza. Maminka si prostě myslela, že je to jedna z těchhle věcí. Nadále žila normálním životem a dělala běžné věci," popisuje Chelsea.

Související obsah

​Nakonec ale Joanne navštívila praktického lékaře a když se situace nezlepšila, objednala se na CT vyšetření. Bohužel se ukázalo, že za jejími problémy menopauza nestála. Diagnóza byla tvrdá rakovina slinivky břišní ve čtvrtém stádiu.

Joanne podstoupila chemoterapie, pro záchranu jejího života ale lékaři už v takto pokročilé fázi nemoci nedokázali nic udělat. Sdělili jí, že jí zbývají tři až šest měsíců života. Zemřela nakonec v dubnu letošního roku.

"Moje maminka byla velmi hrdá dáma. Ještě týden před smrtí si lakovala nehty. V té době jsem se pohybovala mezi dvěma domovy. Vyzvedávala jsem děti ze školy a pak chodila k mamince. Trávila jsem u ní celé noci. Jako jedináček jsem neměla nikoho jiného, s kým bych se o to břemeno podělila," svěřila se Chelsea.

Související obsah

​S obrovskou ztrátou se stále pokouší vyrovnat. Věnuje se podpoře britské osvětové kampaně o rakovině slinivky. "Často jsem se na ni dívala a přemýšlela, jak se to mohlo stát. Rakovina slinivky je něco, o čem by lidé měli vědět, protože je to rakovina s vysokou úmrtností," upozorňuje Britka.

Rakovina slinivky břišní skutečně patří mezi nejagresivnější typy zhoubných nádorů. U většiny nemocných přichází diagnóza až ve chvíli, kdy už je nemoc v pokročilém stádiu a léčba už pouze oddaluje nevyhnutelnou smrt. V České republice si tuto diagnózu každoročně vyslechne přes dva tisíce lidí, přičemž více než 95 % nemocných do pěti let chorobě podlehne.

Hlavní příznaky rakoviny slinivky jsou spojené s trávicí soustavou. Nemocný má bolesti břicha, které mohou vystřelovat až do zad, trpí nevolností a nechutenstvím, průjmy, má světlou stolici či pocity plnosti a oteklého břicha. Mezi další příznaky patří tmavá moč, zvýšená hladina cukru v krvi, žloutenka, záněty žil, ztráta tělesné hmotnosti či svědění těla.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz