Domácí

Spory mezi STAN a Piráty vrcholí! Kvůli údajnému porušení koaliční smlouvy

V koalici Pirátů a Starostů roste napětí kvůli údajnému porušení koaliční smlouvy. Vít Rakušan je prý připravený i na to, že Piráti si na celostátním fóru odhlasují, že nechtějí být součástí vlády, ale doufá, že k tomu nedojde. A napětí je i v pětikoalici, která má složit novou vládu. Pořád totiž není jasné, kdo může za středeční únik programového prohlášení do médií.

"Od nás ten únik nebyl a považuji to za obrovsky nešťastné. A vůbec ten systém, že unikají informace z těchto jednání, je pro mě alarmující hned na začátku spolupráce," nechal se slyšet předseda STAN Vít Rakušan.

"Už jsme si to nějakým způsobem vykomunikovávali. Nějaký tip mám," řekla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (SPOLU).

Předsedové už asi mají jasno, kdo informaci vypustil, médiím ji ale říkat nechtějí. Zřejmě se bojí, že by to mohlo atmosféru ještě vyostřit. K tomu všemu koalice Pirátů a Starostů řeší údajné porušení koaliční smlouvy, ke kterému podle Pirátů došlo v den voleb, kdy měl Vít Rakušan vyzvat ke kroužkování své asistentky.

Související obsah

"Těsně před volbami byly publikovány články a inzerce, která neodpovídalá koaličním pravidlům," sdělil šéf pirátských poslanců Jakub Michálek.

Starostové to ale vidí jinak, a i když se snaží situaci uklidnit, podle zdroje TV Nova cítí Ivan Bartoš vůči Rakušanovi velkou křivdu. Už o něm prý mezi blízkými spolupracovníky nemluví jako o Vítkovi, ale Vítovi.

Jaké jsou momentálně vztahy v koalici PirSTAN? Podívejte se na rozhovor s Ivanem Bartošem:

​"Říkáme si Vítku a Ivane, na tom se nic nezměnilo. Já doufám, že si ukážeme fakta, co bylo a nebylo porušení koaliční smlouvy. Z mého pohledu hnutí STAN koaliční smlouvu neporušilo, velmi mě mrzelo, že jsem do toho byl zatahován i já osobně," uvedl Rakušan.

Starostové ve čtvrtek jako první z pěti stran podpořili koaliční dohodu, na které se v úterý shodly koalice SPOLU a PirSTAN. Všichni teď čekají, jestli stejný krok udělají i Piráti.

Související obsah

Pokud by Piráti do vlády nešli, musela by se dohoda mezi SPOLU a Starosty obnovit a tím pádem by se měnila i struktura vlády. Komu by připadla ministerstva, která mají obsadit Piráti, nechtějí ostatní strany předjímat. "My předpokládáme, že Piráti do vlády jdou. Ryze teoreticky asi nelze předpokládat, že by všechna připadla hnutí STAN," uzavřel Rakušan.

"Já doufám, že si jsou všichni kolegové i z hnutí STAN a Pirátů vědomi té odpovědnosti, kterou jsme získali tím volebním výsledkem," podotkl šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný. Zamíchat kartami a ohrozit vstup Pirátů do vlády může všech 1100 Pirátů na celostátním fóru příští týden.

Petr Fiala okomentoval případné odmítnutí vstupu do vlády ze strany Pirátů. Podívejte se na rozhovor:

 

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz