Domácí

Koalice se shodly na počtu ministrů. TOP 09 jich bude mít méně než Piráti

Zástupci pětikoalice, která má po volbách většinu ve Sněmovně, se dohodli na možné podobě budoucí vlády. Na základě dohod lídrů by například občanští demokraté měli ve vládě obsadit vedle funkce premiéra také pět ministerských postů. Koalice se dohodly také na koaliční smlouvě i programovém prohlášení vlády.

ODS by měla podle informací ČTK vedle funkce premiéra, kterým se má stát Petr Fiala, získat pět resortů. Stejný počet ministrů pak dohromady připadne i partnerským stranám občanských demokratů z koalice SPOLU. Lidovci mají získat tři místa a TOP 09 dvě.

Koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) poté počítá s tím, že Piráti získají tři ministerské posty a STAN zase čtyři.

Související obsah

Už v úterý oznámily koalice, jak si rozdělily jednotlivé rezorty. SPOLU získá vedle funkce premiéra také klíčové křeslo ministra financí. O to má zájem předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, který už v minulosti byl ministrem dopravy. Jako ekonomický expert ODS vystupoval také Jan Skopeček, toho ale ODS nominovala na místopředsedu Poslanecké sněmovny.

Do čela ministerstva obrany by ráda nastoupila Jana Černochová z ODS, která se touto problematikou dlouhodobě zabývá. K otázkám zdravotnictví se zase nejčastěji vyjadřoval Vlastimil Válek (TOP 09), který by mohl v čele resortu vystřídat Adama Vojtěcha. Předseda lidovců Marian Jurečka by se zase rád vrátil na ministerstvo zemědělství, které řídil v Sobotkově vládě.

Podoba nové vlády:

Jako o budoucí ministryni práce a sociálních věcí se nejprve spekulovalo o Markétě Pekarové Adamové, ta se ale má stát předsedkyní Sněmovny. Favoritkou je tak lidovecká senátorka Šárka Jelínková. V souvislosti s funkcí ministra dopravy se objevovalo jméno místopředsedy ODS Martina Kupky, ministrem spravedlnosti by se mohl stát jeho stranický kolega Pavel Blažek.

Sněmovní mandáty:

Vláda bude mít nově 18 členů. Oproti současnému kabinetu v ní budou navíc tři další ministři. Ti budou mít na starost legislativu, evropské záležitosti a vědu, výzkum a inovace. Dvě nové funkce připadnou koalici PirSTAN. Horkým adeptem na post ministra pro legislativu je pirátský poslanec Jakub Michálek. Bývalý primátor Hradce Králové a ex-velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák (STAN) a bývalý poslanec Pirátů Jan Lipavský si zřejmě rozdělí ministerstvo zahraničí a funkci ministra pro evropské záležitosti, který bude mít na starosti hlavně české předsednictví Radě EU. Lipavský má být blíže k ministerstvu zahraničí.

Začínají spekulace o konkrétním obsazení jednotlivých resortů. Podívejte se, u kterých je rozhodnuto a u kterých stále visí otazníky:

Do vlády by měli usednout předsedové obou stran sdružených v koalici. Vít Rakušan (STAN) má zájem o ministerstvo vnitra, Ivan Bartoš se zase netajil zájmem o ministerstvo pro místní rozvoj, které by mělo navíc spravovat digitalizaci. Karla Havlíčka by v čele ministerstva průmyslu a obchodu měl podle spekulací vystřídat Věslav Michalik (STAN), na ministerstvo školství by zase mohl zamířit Petr Gazdík.

Největší otazníky zatím visí nad ministerstvy kultury, pro vědu, výzkum a inovace a životního prostředí.

Počty členů vlády jednotlivých stran:

Koalice řeší první konflikt. Snaží se vypátrat, kdo může za únik programového prohlášení vlády do médií. Více se dozvíte ve videu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz