Domácí

Fibrózami trpí tisíce Čechů. Pojišťovny léčbu hradit nemusí

Fibrózami trpí tisíce Čechů. Pojišťovny léčbu hradit nemusí
Zdroj: Thinkstockphotos

Fibróz existuje několik druhů a u nás jimi trpí tisíce lidí. Postup nemoci dokáže zpomalit antifibriotická léčba, ale pojišťovny ji platí jen ve výjimečných případech a jen pacientům s idiopatickou plicní fibrózou (IPF). Antifibriotika se podávají ve zhoršených stádiích i u ostatních druhů fibróz. U nich si ale pacienti musí léky v řádech desetitisíců každý měsíc platit sami.

Jizvy na plicích, tuhnutí a čím dál menší plocha k dýchání. To všechno způsobuje zákeřná idiopatická plicní fibróza (IPF). Že nemocí trpíte, obvykle zjistí pneumolog, tedy lékař zabývající se plicními onemocněními. Při poslechnu hrudníku totiž slyší zvuk připomínající chůzi po zmrzlém sněhu nebo rozepínání suchého zipu. Nemocnému se také změní prsty, získají tvar paliček a nehty začnou vypadat jako sklíčka hodinek.

Pan Zdeněk (75) z Brandýsa nad Labem se s idiopatickou plicní fibrózou léčí už sedm let. Do té doby se léčil s astmatem, ale jeho lékař nedokázal řešit všechny jeho potíže. Zdeněk se proto rozhodl jít k jinému lékaři, který ho poslal na podrobné vyšetření na plicní oddělení. "Tam lékaři zjistili, že mám úplně jinou diagnózu, než se kterou jsem se doposud léčil," vzpomínal Zdeněk.

K léčbě se však dostával složitě. Kvůli omezením od pojišťovny mu ji lékaři nemohli předepsat a zařadili jej proto do klinické studie na nový přípravek. Po ukončení studie naštěstí může v terapii pokračovat.

Související obsah

Protože Zdeněk přišel k lékaři s pokročilým stádiem nemoci, potřeboval poměrně brzy i kyslíkový přístroj. Fibróza postupuje dál a Zdeněk už kvůli zadýchávání omezil aktivní život. "Před tím, než mi lékaři oznámili, že mám IPF, jsem netušil, že taková choroba existuje," popisoval Zdeněk.

Právě včasné rozpoznání plicní choroby dokáže v boji s ní výrazně pomoci. "Stává se celkem běžně, že k nám lidé přijdou pozdě. Týká se to nejenom těch s IPF, ale i s dalšími fibrózami, které vznikají jako důsledek jiných onemocnění, například revmatických. O nových možnostech léčby a nutnosti posílat pacienty k nám se tak snažíme neustále informovat praktické lékaře, kardiology a revmatology, kteří ve své péči takové pacienty mohou mít," popsala Martina Šterclová, předsedkyně Sekce pro intercticiální plicní procesy České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP.

Související obsah

Velkým problémem jsou také již zmíněná omezení v hrazení potřebných antifibriotik. "Máme k dispozici léky, které pacientům pomáhají, potýkáme se však s tím, že se jedná o léky nehrazené ze zdravotního pojištění. Pojišťovny v tuto chvíli nemají povinnost léčbu platit, a v některých případech ji tedy nehradí. To je třeba změnit, léčba by se měla dostat bez větších průtahů k tomu, kdo ji potřebuje," uvedla Šterclová.

Podle plicního lékaře Ladislava Laciny z Fakultní nemocnice Bulovka je předepisování a schvalování antifibriotik chaotické. "Úhradový systém zaveden není a jedinou cestou, pomineme-li samoplatbu pacientem, je žádost o mimořádnou úhradu. Kladně vyřízených žádostí je hluboko pod 50 %, patrně je to i méně než třetina. Nutno podotknout, že i kladné žádosti bývají leckdy až po odvoláních, urgencích a po značné době," popsal Lacina.

Příští pondělí začíná Světový týden idiopatické plicní fibrózy. Při něm se snaží lékaři veřejnost upozorňovat nejen na nemoc samotnou, ale i na to, jak pacientům co nejvíce zjednodušit přístup k léčbě antifibriotiky. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz