Koronavirus

Válek představil odborný tým, který pomůže zvládat epidemii. Přirovnal ho ke Kochovu institutu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve čtvrtek na tiskové konferenci představil Národní institut pro zvládání pandemie (NIZP). Válek o expertní skupině mluvil jako o "českém Kochovu institutu", což je uznávaná německá instituce, která pomáhá tamní vládě v boji proti epidemiím.

Národní institut pro zvládání pandemie (NIZP) je poradní skupinou, která sdružuje odborníky z řad lékařů, statistiků a epidemiologů. Vedoucím týmu je epidemiolog Roman Chlíbek. Členové skupiny mají ministerstvu zdravotnictví pomáhat řešit pandemii covidu-19.

"Tento tým začal vznikat před několika měsíci a má několik sekcí. Tým má jednoduchý úkol, stejný jako podobné instituce v jiných zemích. Vymýšlet pravidla, vymýšlet medicínská kritéria, hodnotit varianty, komunikovat se zahraničím, hledat cesty, jak dál," uvedl na tiskové konferenci ministr Válek a dodal, že tým má k dispozici prostory i zaměstnance ministerstva zdravotnictví a také data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) i jeho zaměstnance.

Institut má momentálně 33 členů a pět pracovních skupin. "Může dojít ke zvětšování, výměně členů, mohou se zavádět nové pracovní skupiny," řekl na brífinku Chlíbek s tím, že tým odborníků bude ministerstvu zdravotnictví předávat nezávislá odborná stanoviska, která se budou týkat koronaviru.

Související obsah

"Český Kochův institut" se skládá z části analytické, epidemiologické, imunologické a vakcionologické, sekce pro laboratorní diagnostiku a sekce zaměřené na léčbu covidu-19. Zástupci jednotlivých pracovních skupin by podle Válka měli zasedat minimálně jednou týdně.

Ministr Válek má kromě nového odborného týmu i nového poradce. Stal se jím lékařský etik a katolický kněz Marek Orko Vácha. Ten by měl dohlížet na etickou stránku boje s epidemií covidu-19.

Na celou tiskovou konferenci se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz