Koronavirus

Povinné očkování či částečný lockdown. Experti radí, jak bojovat s covidem v ČR

Povinné očkování či částečný lockdown. Experti radí, jak bojovat s covidem v ČR
Zdroj: TN.cz/ Profimedia/ GettyImages

V boji proti covidu-19 je stěžejní proočkovat co nejvíce Čechů, a to i za cenu, že by vláda musela dočasně přitvrdit. Myslí si to řada odborníků z řad sociologů, lékařů i imunologů. Redakci TN.cz někteří z nich prozradili, jakou cestou by ministrům doporučili se vydat.

Nově ohlášená opatření ministerstva zdravotnictví mohou šíření koronaviru v Česku lehce zbrzdit, jejich efekt ale nebude podle odborníků příliš výrazný. Spíše než zavádět nová a "kosmetická" pravidla by podle oslovených expertů měla vláda klidně přitvrdit, ale zaměřit se více na proočkování zbylé části obyvatel. I sám ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek na tiskové konferenci důležitost vakcinace zdůraznil.

"Klíčové je, že ze současného vedení ministerstva zdravotnictví, tak i z toho budoucího, máme všichni jednotný názor. Jediným řešením této situace je očkování," řekl s tím, že situace je vážná z hlediska počtu nakažených i hospitalizovaných.

Hořejší: Povinné očkování by pomohlo

"Jsou to opatření spíše kosmetická, aby se zdálo, že se něco dělá. Jediné skutečné řešení je urychleně proočkovat těch zbývajících přes 300 tisíc seniorů, kteří představují většinu lidí, co končí v nemocnicích a dosáhnout něčeho podobného, co mají v Portugalsku nebo ve Skandinávských zemích, což je 90 procent proočkovanosti celé populace," upozorňuje imunolog Václav Hořejší.

Související obsah

​Sám za sebe by doporučil vládě zavést povinné očkování. "Měli by si vzít příklad z Itálie. Jednoznačně by to bylo řešením, otázkou je, jestli se k tomu odhodlají," říká imunolog.

Vydat se cestou Saska a zavádět částečný lockdown pro neočkované, by podle něj nefungovalo. "Nedá se to realizovat. Vzbudilo by to větší odpor, než povinné očkování," varuje.

​Kubek: Ať lidé dodržují, co už platí

Podobného názoru je i prezident České lékařské komory Milan Kubek. "Ono je vždycky třeba kriticky zhodnotit, jestli je možné postupovat selektivně, nebo není. Některá opatření se jinak než plošně zavádět nedají," upozornil už dříve s tím, že než se nějaké opatření vyhlásí, je třeba posoudit, jestli je reálné, aby ho lidé dodržovali. "Samozřejmě je lepší, když jsou ta opatření cílená, ale ne všechno se tak dělat dá. Nemá cenu vyhlašovat další omezení, když lidé nedodržují ta stávající. Teď je nejdůležitější, aby lidé dodržovali to, co už platí," vysvětlil.

Chlíbek: Lockdown pro neočkované? Když zabere, proč ne

Podle šéfa České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka jsou ale občas nepopulární opatření potřeba. "Vždycky je nejlepší pozitivní motivace, ale bohužel úplně nefunguje. Skupina lidí, na které fungovala, ti už jsou očkovaní. Pokud to chceme dotáhnout alespoň k 80 procentům (proočkovanosti), budeme to muset zkombinovat i s nějakým nepřímým vymáháním očkování," upozorňuje. Dobře podle něj funguje třeba výběr mezi očkováním zdarma a potřebou platit si častěji testy na covid-19. Pomoci by prý mohlo i povinné očkování, ale zaměřené pouze na některé profesí.

Související obsah

​Co se účasti na hromadných akcí týče, Chlíbek by šel přísnější cestou než vláda a úplně by zrušil možnost prokazovat se antigenními testy. "Nejsou přesné a lidé si je ani často neumějí udělat správně," varuje expert. "Než uzavírat hromadné akce, tak říct, aby ta hromadná akce mohla proběhnout, musejí tam být lidé, kteří jsou nejméně (vůči covidu) vnímaví, tedy člověk, který prodělal nemoc, nebo je očkovaný," dodává.

Chlíbek zároveň nevylučuje, že řešením by mohl být i saský model částečného lockdownu pro neočkované. Zatím zcela přesvědčený o správnosti zakazovat lidem chodit třeba na hromadné akce bez jakékoliv možnosti testu, ale není. "Teď nejsem schopen říci, jestli ano, nebo ne, ale je mi jasné, že tam bude velký odpor k tomuto řešení. Bohužel v takové nepříjemné situaci jsou opatření, která jsou nepopulární," říká. Jiná situace by podle něj nastala, kdyby přísnější podmínky pro neočkované v Sasku opravdu zabraly. Pak by o této možnosti mohlo uvažovat i Česko. "Proč nejít cestou, která se ukáže jako funkční?" vysvětluje.

Prokop: Řešením je testování a hrazení nemocenské

Sociolog Daniel Prokop, který vede výzkum Život během pandemie, si také myslí, že někdy je potřeba prosazovat i méně populární opatření, aby se zabránilo uzavírání některých odvětví. "Mělo by se plošně testovat ve školách a začít testovat všechny neočkované na pracovišti," doporučuje s tím, že zafungovat stále může i pozitivní motivace, třeba zavést plnou nemocenskou jak na týden po očkování, tak na dobu karantény a izolace. Lidé by se tak podle něj tolik nevyhýbali trasování.

Základem je dle Prokopa i vyžadování covid pasů v hospodách, cestou Saska a lockdownu cíleného na neočkované by ale nešel. "Je lepší nechat víc možností, jak to splnit, než udělat věc, která bude vyvolávat velké vášně a u které si nebudete jistí, jestli ji můžete vymáhat," upozorňuje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz