Domácí

S důchodem nespěchejte! Když si počkáte na 1. leden, vyděláte na tom

S důchodem nespěchejte! Když si počkáte na 1. leden, vyděláte na tom
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

O pár měsíců posunout odchod do starobního důchodu se může velmi vyplatit. Pokud jste si chtěli nechat důchod přiznat ještě v roce 2021, připravili byste se tak o stovky až o více než tisíc korun za měsíc.

Na přelomu tohoto a příštího roku platí, že pozdější odchod do důchodu se vyplatí. "Lidé by s přiznáním důchodu měli posečkat a nechat si jej přiznat ideálně k 1. lednu 2022. Důchody přiznané v roce 2022 totiž budou výrazně vyšší než důchody přiznané do konce roku 2021 a následně valorizované k 1. lednu 2022," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Kovanda své tvrzení doložil také na příkladu. "Člověku platícímu důchodové pojištění 46 let, který ještě v zaměstnání pobíral přesně průměrnou mzdu letošního druhého čtvrtletí, 38 275 korun, byl ve třetím letošním čtvrtletí přiznán důchod 18 376 korun. Po valorizaci bude tento důchod v příštím roce činit 19 219 korun. Pokud ale ten samý člověk počká s přiznáním důchodu ideálně na 1. ledna 2022, bude měsíčně pobírat 20 173 korun, tedy o 954 korun více, než kolik činí valorizovaný důchod přiznaný v roce 2021," přiblížil.

Související obsah

​Doplnil, že lidé s výplatou kolem 60 tisíc by si díky pozdějšímu odchodu do důchodu přilepšili o 1300 korun. Loni to bylo přitom naopak. Lidem se podle Kovandy dokonce vyplatilo jít i do předčasného důchodu, byť byl předčasný jen o několik měsíců.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz