Domácí

Reforma důchodů, boj s exekucemi i nové národní parky. Koalice odhalily své plány

Reforma důchodů, boj s exekucemi i nové národní parky. Koalice odhalily své plány
Zdroj: TN LIVE

Lídři pětikoalice se v úterý dohodli na koaliční smlouvě i programovém prohlášení vlády. Koalice slibují například důchodovou reformu, aktivní roli Česka v zahraničí nebo snížení sociálního pojištění. Dokument však neobsahuje žádnou zmínku o koronaviru.

Budoucí vládní koalice plánuje snížit schodek státního rozpočtu pod 300 miliard korun. V plánu je také zavedení daňové brzdy, snížení sociálního pojištění nebo valorizace slevy na poplatníka. Podobu programového prohlášení vlády představil Deník N.

Důchody a rodinná politika

Součástí programového prohlášení je také důchodová reforma. "Důchod se bude skládat ze dvou hlavních složek a třetí dobrovolné. Základní garantovaná složka, jejíž výše by v každém případě měla reflektovat požadavky na důstojnost života ve stáří i finanční možnosti státu, se zvýší. Zásluhová složka bude vycházet z odvodů do systému a počtu vychovaných dětí," stojí v dokumentu.

Zavedena má být také možnost platit jedno procento důchodového pojištění rodičům a prarodičům. Navržen má být rovněž dobrovolný společný vyměřovací základ manželů. Podle koalic se mají zvážit také systémy valorizací minimální mzdy, rodičovského příspěvku a životního minima.

Související obsah

Aktivní role v zahraniční politice

Koalice slibují také aktivní roli v zahraniční politice. Prioritou má být zejména ukotvení České republiky v Evropské unii (EU) a Severoatlantické alianci (NATO). Cílem je také přijetí zákona, který sankcionuje hrubá porušení lidských práv. Jedná se o tzv. Magnitského zákon, ten platí už v EU.

V plánu je také podpora rozšíření Evropské unie, zejména na západním Balkáně. Významným bodem programu je i strategické partnerství s Izraelem a rozvíjení blízkého spojenectví se Spojenými státy (USA).

V programu se jasně hovoří i o migraci. "EU musí efektivně bránit své vnější hranice. Na evropské úrovni je třeba urychlit návratovou politiku a bojovat s pašeráky lidí. Budeme prosazovat přístup k migraci bez povinných kvót a prevenci nelegální migrace v místě vzniku a ve státech, kudy vedou migrační trasy," uvádí dokument.

Související obsah

Dokument mimo jiné hovoří také o ustanovení, které se týká přijetí eura. "V zájmu zdravých veřejných financí se zavazujeme k co nejrychlejšímu splnění fiskálních maastrichtských kritérií," stojí v něm. Právě tato kritéria jsou nutnou podmínkou k přijetí eura.

Jedním z bodů je také zakotvení hranice dvou procent HDP pro obranu. Toho chtějí strany dosáhnout do roku 2025.

Volby v zahraničí a exekuce

Koalice hodlají zavést korespondenční hlasy pro Čechy v zahraničí. Součástí programového prohlášení vlády je také boj s exekucemi. V plánu je především zkrátit délku insolvenčního řízení na tři roky.

Životní prostředí

Lídři se v prohlášení zavázali zlepšit hospodaření s vodou nebo recyklaci a oběhové hospodářství. Právě ochrana vody by dle nich měla být zakotvena v Ústavě ČR. Strany jednající o vládě plánují také podpořit rozvoj "rozsáhlé infrastruktury pro elektromobilitu". V Česku by měly vzniknout také dva nové Národní parky Křivoklátsko a Soutok.

​Koalice se dohodly na rozdělení vlády. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz