Domácí

Politici, banky i dodavatelé se pustili do Písaříka. "Nechal zákazníky na holičkách"

Majitel Bohemia Energy Jiří Písařík na pondělní tiskové konferenci ukázal prstem na banky, ostatní dodavatele elektřiny i na stát. Jenže podle jejich zástupců i ekonomů za vzniklou situaci může hlavně samo vedení Bohemia Energy.

Já nic, já muzikant. V tomto duchu se uskutečnila tisková konference, která přišla necelý měsíc poté, co se skoro milion klientů Bohemia Energy ocitlo v nouzi. "Já osobně to považuji za velký podraz ze strany bank," prohlásil majitel firmy Jiří Písařík.

O jakých bankách je řeč, ale Písařík neupřesnil. Neví to ani Česká spořitelna, která s firmou spolupracovala. Ani Česká bankovní asociace, ani banky samotné nechtěly věc komentovat. Odvolávají se na bankovní tajemství.

"Česká spořitelna nebyla financující bankou firmy Bohemia Energy a naši zástupci se neúčastnili jednání mezi bankami a Bohemia Energy, o nichž pan Písařík mluvil," stojí ve vyjádření České spořitelny.

Související obsah

​"Pan Písařík se snažil svalit vinu na stát a banky, ale on sám je velice odpovědný za vzniklou situaci a já doufám, že Bohemia Energy vrátí poškozeným klientům přeplatky. Nicméně tito klienti by se měli domáhat rovněž kompenzací," okomentoval tiskovou konferenci analytik poslaneckého klubu Pirátů Janusz Konieczny.

Jiří Písařík prý nerozumí podaným trestním oznámením, protože se ničeho nezákonného nedopustil ani on, ani Bohemia Energy. Trestní oznámení podali vicepremiér Karel Havlíček (ANO) i Piráti.

"Faktem je, že tenhle problém vznikl už před časem a pan Písařík se spíš schovával a teď přichází s nějakou teorií. My samozřejmě se snažíme lidem pomoci, ale v každém případě měl přijít dřív, než oznámil, že končí," vyjádřil se premiér Andrej Babiš (ANO).

Související obsah

Podle některých navíc dostatečně nevysvětlil převádění svého majetku. "Já jeho vysvětlení nevěřím, protože sdělil, že chce zajistit bezpečnost a soukromí pro své nemovitosti. Nicméně kdyby to byl skutečný cíl, tak by tak učinil před rokem a ne čtyři týdny potom, co oznámí konec Bohemia Energy," tvrdí Koniecny.

Podle Písaříka je navíc česká legislativa nedostatečná. Podle něj dodavatelé poslední instance zneužili své role a na zákaznících v nouzi se snažili vydělat. "Ze strany pana Písaříka jde o zarážející neznalost nebo hrubý alibismus, pokud tvrdí, že nevěděl, čemu vystaví své klienty," vyjádřil se Energetický regulační úřad.

"Podle Bohemia Energy za jejich konec můžou vlastně všichni ostatní, jenom ne Bohemia Energy. Můžou za to banky, ostatní dodavatelé, stát. Takhle to není, Bohemia Energy skončila, nechala své zákazníky na holičkách," konstatoval mluvčí společnosti ČEZ, která je jedním z dodavatelů poslední instance, Roman Gazdík. Tvrzení Bohemia Energy odmítlo vedle společnosti ČEZ i E.ON a innogy.

Bývalí klienti Bohemia Energy Jiřímu Písaříkovi nevěří:

sei, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz