Domácí

Divadlo, lítost jenom hrál! Lidé neuvěřili Písaříkovi z Bohemia Energy

Vystoupení Jiřího Písaříka na tiskové konferenci Bohemia Energy vyvolalo velké reakce nejen na sociálních sítích. Mnozí lidé komentují, že šlo o předem připravené divadlo. Požádali jsme experty na řeč těla, aby projev zhodnotili. Podle nich se neverbální řeč s tím, co říkal, shodovala. Ale líto mu prý bylo spíše sebe než zákazníků.

Slzy, pomalá řeč a smutný výraz. Tak vypadal projev šéfa Bohemia Energy po dvoutýdenní odmlce (ve videu výše) poté, co společnost v říjnu ukončila činnost. Své vyjádření zahájil Jiří Písařík slovy, že firmu budoval dlouhých 16 let a její konec by přirovnal k pohřbu blízkého člověka. Lidé na sociálních sítích to považují za jedno velké divadlo. Redakce TN.cz se proto rozhodla oslovit odborníky na řeč těla, jestli to myslel vážně.

Radana Rovena Štěpánková, která se věnuje psychologii i psychoterapii pro TN.cz řekla: "Projev slov a těla byl kongruentní, tedy souladný. Jeho řeč těla podporovala to, co pan Písařík říkal." Podle ní výraz tváře svědčí o skleslosti a lítosti. "Takové emoce jsou přirozené, když člověk prožívá rozpad svého snu, jak o tom i mluví. V tom momentě je vidět na řeči těla lítost nejvíce," doplňuje Štěpánková. 

Související obsah

​"Především si myslím, že si naši zákazníci zaslouží omluvu, a to za to, že jsme to všechno nedokázali. Je nám velmi líto, že musí v současné době řešit komplikace, které řeší, a že se zlobí," řekl Písařík na tiskové konferenci v pondělí. To přijde zvláštní dalšímu odborníkovi, podle kterého jde v projevu spíše o vyjádření sebelítosti.

Podle Petra Šobry, ředitele psychologického centra ZŠ Livingston a zároveň ​psychologa zabývající se mimo jiné i neverbální komunikací, jde v jeho projevu spíše o vyjádření sebelítosti. "Zajímavé je, že za celou dobu nepadne věta, ve které by se přímo zákazníkům omluvil. Je o tom mluveno, ale naplno to neřekne, takže nejde s kůží na trh. Evokuje to přiznání chyby, ale měl jsem z toho dojem, že je důležité, aby to bylo přečteno tak, že oni dělají pro lidi to nejlepší," myslí si Šobra.

​"Měl poměrně nízko posazený hlas, který má divákovi dodávat na důvěryhodnosti. Dále mluví řízeně a jakoby s rozmyslem," uvedl Šobra. Projev Písaříka je podle něj rozdělený do několika fází. "V první části jako by se snažil si vrátit nějakou vážnost, to znamená tón hlasu, volba slov a časové pomlky. Hlavně je zdůrazňována vážnost, s jakou řečník mluví. Zní to, když to řeknu trochu s nadsázkou, jako by umřel autobus plný dětí," doplnil Šobra.

Související obsah

​V tom, co říká a jak se tváří, vidí ale shodu i Šobra. "Není tam ošívání se, úšklebky. Může mi to říkat, že je člověk, který myslí skutečně vážně, co říká, ale přisuzuje tomu váhu, kterou tomu já jako divák rozhodně nepřisuzuji. Zase taková katastrofa to není, a to mě vede k tomu, že to je pro diváka takové trochu nastavené divadlo," myslí si Šobra.

Podle odborníků ale může být možné, že řeč těla má pouze natrénovanou. "Pan Písařík je velice schopný obchodník. A ten jistě ví, jak působit na lidi. Existují principy obchodní psychologie a ta přímo učí, jak prohloubit důvěryhodnost," míní psycholožka. 

S tím souhlasí i doktorka Petra Foretová, která přednáší teorii neverbální komunikace na Univerzitě Palackého v Olomouci. "Jeho řeč těla působí velmi promyšleně. Je to nepochybně velmi dobře připravený projev, který je po obsahové stránce také velmi manipulativní," komentuje. Podle ní je třeba nezapomínat na to, že je pro Písaříka velmi důležité, aby získal veřejnost na svou stranu.

Písařík měl projev napsaný a podle odborníků se v důležitých okamžicích nedívá do očí publiku a čte ho. "Na jedné straně sice vyjadřuje své emoce a dojetí ve výrazu tváře a tónem hlasu, neztratí však nikdy kontrolu nad svým mluveným projevem, a ve výsledku působí velmi klidně a vyrovnaně," popisuje Foretová výstup. "Ve druhé minutě projevu se zastaví a podlomí se mu hlas, ale vypadá to, že to je spíš na úrovni sebelítosti, než že by mu bylo líto zákazníka," usuzuje Šobra. 

Poslechněte si analýzu od Petra Šobry:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz