Koronavirus

Vláda uvažuje o rakouském modelu. Neočkovaní by nesměli jít skoro nikam

Kabinet Andreje Babiše (ANO) pracuje na nových přísnějších opatřeních, schvalovat je bude v pátek. Premiér už předeslal, že se budou týkat především nenaočkovaných. Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková potvrdila TV Nova, že ve hře je rakouský model lockdownu. Lidé bez vakcíny mají vstup zakázán na řadu míst, negativní test jim nestačí. Alternativou je potvrzení o prodělání covidu-19. S největší pravděpodobností se vrátí i testování ve školách.

Plošný lockdown několikrát vyloučil jak Babiš, tak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Na obzoru by ale mohla být uzávěra pro nenaočkované proti koronaviru. Od tohoto týdne začala třeba v Rakousku.

Vojtěchova náměstkyně Martina Koziar Vašáková pro TV Nova potvrdila, že vláda o rakouském modelu vážně uvažuje.

Neočkovaní tam mohou chodit s negativním testem do práce nebo na nákup, tím to ale končí. Vstup mají zakázán do restaurací, hospod, barů, kaváren, kadeřnictví nebo na sportovní či kulturní akce. Nemohou ani na návštěvu do nemocnic a pečovatelských domů. Bez očkování nebo prodělání covidu-19 se lidé v Rakousku nedostanou ani do hotelů nebo na lyžařské vleky.

Související obsah

​O přísných pravidlech pro nenaočkované mluvil Babiš ve čtvrtek ráno na tiskové konferenci. "Dnes od sedmi ráno proběhla velice aktivně rada, takže skutečně musíme udělat další opatření. Bylo to velice intenzivní, ta opatření budou významná z hlediska toho, aby se lidé očkovali, protože nic jiného na boj proti covidu neexistuje, jenom očkování," prohlásil.

Babišův kabinet zřejmě přistoupí i k obnovení testování žáků ve školách. "Co se týče testování ve školách, o kterém by měla zítra rozhodovat vláda, tak bych byl velmi rád, pokud by byl tento dlouhodobý názor odborníků i ministerstva školství vyslyšen. Jsme samozřejmě připraveni uvolnit testy, které máme uloženy u státních hmotných rezerv, aby je školy mohly v daných termínech využít," řekl TV Nova ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Definitivní rozhodnutí padne v pátek ráno. Nová opatření vláda projedná na mimořádné schůzi.

Poslechněte, co premiér řekl o připravovaných nařízeních:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz