Domácí

Prezident Miloš Zeman přijal demisi Babišovy vlády

Vláda Andreje Babiše (ANO) se ve čtvrtek ráno mimořádně sešla. Schválila svou demisi, premiér Babiš o tom v dopise informoval prezidentskou kancelář, prezident Zeman demisi přijal. Vláda také připravuje další opatření proti koronaviru.

Mimořádnou schůzi ve Strakově akademii si na čtvrtek na osm hodin ráno připravila vláda Andreje Babiše. Na ní rozhodla o podání demise. "Panu prezidentovi jsem poslal dopis, kde ho informuji, že jsme se rozhodli podat demisi, ten dopis převzala kancelář prezidenta v 8:30. Očekávám, že nás pan prezident pověří, abychom fungovali v demisi," řekl premiér Babiš.

"Pan prezident si při posledním telefonátu ověřoval, jestli chci být pověřen a jestli nechci zkusit sestavit vládu. Já jsem to odmítl, protože je jasné, že je tady tento pětiblok, který společně hlasuje, včera jsme to viděli," prohlásil ve čtvrtek Babiš.

Související obsah

​"Prezident republiky Miloš Zeman přijal ve čtvrtek dne 11. listopadu 2021 podle článku 73 odstavce 3 ústavního zákona číslo 1/1999 Sbírky, Ústava České republiky, demisi vlády a pověřil ji vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády," informoval ve čtvrtek odpoledne prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Demisi vláda podala po středečním ukončení ustavující schůze Poslanecké sněmovny. Tu povede Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Je také zvoleno pět ze šesti místopředsedů. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz. ​Premiér Babiš již ve středu po jednání vlády uvedl, že demisi podá prezidentu Miloši Zemanovi písemně.

Související obsah

​Kromě demise mluvil Babiš na čtvrteční tiskové konferenci také o koronaviru. "Dnes od sedmi ráno proběhla velice aktivně Rada pro zdravotní rizika, takže skutečně musíme udělat další opatření. Bylo to velice intenzivní, ta opatření budou významná z hlediska toho, aby se lidi očkovali, protože nic jiného na boj proti covidu neexistuje, jenom očkování," pronesl. Babišova vláda se sejde znovu v pátek, aby jednala o opatření pro boj s koronavirem. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

Na záznam tiskové konference se podívejte ZDE: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz