Koronavirus

Komplikace u PCR testů. Výsledky jsou nám k ničemu, kritizují lidé laboratoř

Jedna z prvních laboratoří pověřených Státním zdravotním ústavem (SZÚ) pro testování lidí na covid-19, Scimed Biotechnologies, aktuálně řeší hromadu stížností z řad zájemců o PCR testy. Kvůli technickým problémům dostávají lidé výsledky s velkým zpožděním. Třeba muž z České Třebové tvrdí, že na zprávu od laboratoře čekal dokonce více než tři dny. Problémy ale hrozí i jinde.

Ruku v ruce s rychle se rozvíjející epidemií koronaviru přibývá i zájemců o PCR testy. Některé laboratoře už nyní varují, že se pomalu dostávají na hranici svých kapacit. "V současné době výrazně narůstá počet osob, které mají žádanku od lékaře či hygieny v logické návaznosti na současnou zhoršenou pandemickou situaci," vysvětluje mluvčí laboratoří GHC Genetics Michal Mikšík. "Pokud se ten zájem lidí bude stále zvyšovat a zvyšovat, jsme případně připraveni navýšit kapacitu laboratoře," dodává.

"Naše PCR laboratoř se blíží k hranici svých kapacit. Více času je potřeba na zjišťování mutací u pozitivních vzorků, a tím se celý proces prodlužuje," přidává se mluvčí EUC Laboratoří Eva Pánová. Stejně jako Mikšík ubezpečuje, že výsledky zatím stíhají dodávat do stanovených 48 hodin. "My se vzhledem k platnosti PCR testu snažíme dodávat výsledek do 24 hodin," dodává. 

Problémy s dodržováním lhůt nyní řeší hlavně společnost Scimed Biotechnologies, kterou zaplavují stížnosti zájemců o PCR testování. Na výsledky prý čekají tak dlouho, že je ani nestíhají uplatňovat.

Související obsah

​"Výsledek jsem dostal 76 hodin po začátku testu," stěžuje si Michal. Na výlet s rodinou by ho tak určitě využít nemohl, jak si plánoval. "Myslím si, že omezují lidi na osobní svobodě. Člověk, který si tam udělá test, tak stejně nikam nemůže ani po 48 hodinách," nešetří kritikou.

A podobnou zkušenost má i Václav. "Ve čtvrtek jsem byl na PCR testu, výsledky jsem nedostal do slibovaných 48 hodin, ale až po víc než 57 hodinách. Pro někoho, kdo potřebuje test na koncert nebo někam letí, to může být dost problém, když se ta lhůta nedodrží. Laborka hlásila technické problémy a omlouvala se, ale to mi je prd platný, že," reaguje.

Společnost už se za vzniklé komplikace klientům omluvila. Na vině prý byla technická závada u jednoho z přístrojů na vyhodnocování PCR testů. "V současné době velmi intenzivně pracujeme na odstranění technického problému a dodání zpožděných výsledků. Také z tohoto důvodu jsme nuceni snížit počet odběrů s platností od 12. 11. pouze na rezervované klienty (na PCR test, netýká se antigenních testů – zde přijímáme i bez rezervace). Věříme, že v nejbližších dnech se nám podaří závadu odstranit. Velmi nás vzniklá situace mrzí," stojí v prohlášení společnosti.

Ministerstvo: Laboratoře by měly lhůty dodržovat

Zejména neočkovaní lidé jsou ale na včasném dodání PCR testu závislí. "Ve chvíli, kdy ten výsledek platí jenom 72 hodin od odběru a stojí to 814,- Kč, to není úplně v poho. Co když kvůli tomu nestihnu let nebo zaplacený koncert?" přemýšlí Václav, ačkoliv sám šel na test přímo se žádankou.

Související obsah

​Podle ministerstva zdravotnictví je lhůta 48 hodin na dodání výsledku zakotvena ve vyhlášce, stejně jako maximální výše ceny PCR testu, a laboratoře by ji měly dodržovat. "Musely by prokázat, že se opravdu jedná o mimořádnou událost," upozornil na možnou výjimku mluvčí resortu Daniel Köppl s tím, že laboratoře mohou požádat i o pomoc.

S vymáháním případných škod už to tak snadné není. "Záleží na obchodních podmínkách jednotlivého odběrového místa," varuje Köppl. Za ministerstvo doporučuje vybírat osvědčené laboratoře a zaměřovat se i na případné poplatky. Opatrnější by měli být lidé zejména tam, kde se vybírají peníze za standardní úkony, jako je třeba dodání výsledku testu. Obzvlášť ale klade ministerstvo nadále důraz hlavně na očkování. "Je to nejjednodušší cesta, která jim vyřeší i problém s testováním," dodává Köppl.

Podle resortu aktuálně čelí většímu náporu zájemců o PCR testy hlavně Praha, navzdory obavám lidí i laboratoří ale zatím nikde není překročení kapacit hlášeno. "Pokud jde o kraje, větší problém může být nyní v Hradci Králové, kde je volných už jen 47 % kapacit, a v Litomyšli," říká Köppl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz