Domácí

Projednáme konec antigenních testů, řekl Babiš. Nevyloučil ani další zpřísnění

Koronavirus v České republice znovu nabírá na síle. Právě proto od pondělí platí některá nová opatření. Vláda navíc projedná také další zpřísnění. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) je na stole konec uznávání antigenních testů a samotestů.

V neděli v Česku laboratoře odhalily dalších 5 650 nových případů nákazy koronavirem. Jedná se o čtvrtý největší nedělní přírůstek od začátku pandemie. Výrazně stoupl také počet nakažených na 100 tisíc obyvatel – ze sobotních 693 na 718 případů. Vláda proto v pondělí zasedne a projedná zpřísnění některých opatření. Od pondělí platí navíc nové restrikce, jejich přehled naleznete v tomto článku na TN.cz.

"Zasedne vláda a rozhodne se, zda se od 29. listopadu nebo 1. prosince přestanou uznávat antigenní testy a samotesty. Uznávaly by se pouze PCR testy," uvedl ve Snídani s Novou premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Zároveň poznamenal, že lockdown v Česku zatím není na stole. Nevyvrátil však, že by se restrikce mohly v následujících týdnech ještě zpřísnit.

Související obsah

"My nechceme žádný lockdown. Uvidíme, jak to bude vypadat koncem listopadu, a podle té situace se rozhodne, jaká opatření budou v prosinci. Naše vláda v pondělí rozhodne o neuznávání testů. A ta další opatření budeme konzultovat s nově nastupující vládou," doplnil Babiš.

Andrej Babiš v pondělí navštíví v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN) prezidenta Miloše Zemana. "Mám dobrou zprávu, že jsem konečně dostal termín návštěvy u pana prezidenta. Navštívím ho v pondělí v 17:00. Dostal jsem povolení i od nemocnice a těším se na něj. Protože jsem ho neviděl od 10. října," sdělil Babiš v neděli ve svém pravidelném pořadu Čau lidi.

Ve Snídani s Novou pak Babiš nastínil, o čem bude se Zemanem jednat. "Chci se prezidenta zeptat, kdy jmenuje Petra Fialu premiérem. Samozřejmě od toho se odvíjí i nominace vlády a převzetí celé agendy, kterou spravujeme. Do poslední chvíle budeme pracovat," řekl Babiš.

Hlava státu má být v pondělí přemístěna na oddělení dlouhodobé péče, kde tak bude moci přijímat návštěvy. V úterý má Zemana například navštívit slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, v tomto týdnu by se měl prezident sejít také s předsedou ODS Petrem Fialou. Zeman se od 10. října léčí v ÚVN kvůli zhoršení chronického onemocnění. Minulý týden jej lékaři přeložili z jednotky intenzivní péče na rehabilitační oddělení.

Související obsah

Babiš ve Snídani s Novou odpověděl i na některé divácké dotazy:

Chcete být prezidentem?

"Nikdy jsem do politiky nechtěl jít, ale teď to není téma. Musíme se instalovat do naší nové role. Budeme hlavní opoziční síla a máme největší poslanecký klub. Ustanovíme novou vládu. To jsou priority a ještě musíme dovládnout. Toto teď skutečně neřeším," odpověděl Babiš.

Rakousko si neustále bereme jako vzor. Proč se v Česku neuznávají také protilátky?

"V Rakousku se neuznávají protilátky. Je to starší informace. Experti rozhodli, že to není dobrý nápad a nejlepší ochrana podle nich je, když někdo překoná koronavirus a poté se ještě naočkuje," vysvětlil Babiš.

Proč se netestují také očkovaní lidé, když je prokázáno, že virus také šíří?

"Oni ho šíří podstatně menším způsobem, je to jen nějakých 60 %. To znamená, že přenos není velký a je to i v menším časovém rozsahu. Nemůžeme porazit vir, ale musíme ochránit lidi. A ochranou je očkování. Představy, že zamezíme epidemii, nejsou na místě," uzavřel Babiš.

Pracovníci nemocnic se musí nově povinně testovat. Výjimku mají očkovaní:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz