Domácí

Zeman mě jmenuje premiérem příští pátek, oznámil Fiala. Zveřejnil jména ministrů

Předseda ODS a kandidát na premiér Petr Fiala se ve středu odpoledne setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Ten mu přislíbil, že ho jmenuje předsedou vlády příští pátek. Fiala mu představil seznam všech ministrů, k jednomu měla hlava státu výhrady. Vládu jako celek by prý Zeman mohl jmenovat do druhého prosincového týdne. Fialu také překvapil středeční krok vlády Andreje Babiše (ANO) v demisi, zpřísnění opatření prý měla nejprve projednat s AntiCovid týmem pětikoalice.

Fiala navštívil Zemana v jeho pokoji v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). "Sešel jsem se s panem prezidentem, představil jsem mu kandidáty na budoucí členy vlády a bavili jsme se o harmonogramu, v jakém by mohlo jmenování vlády proběhnout," uvedl šéf ODS na brífinku po schůzce.

Prezident mu přislíbil, že ho příští pátek 26. listopadu jmenuje na zámku v Lánech premiérem. "Poté by se pan prezident chtěl setkat se všemi kandidáty na členy vlády. Chtěl by to udělat v poměrně krátkém čase, zhruba v průběhu deseti dnů. Poté by mohla být jmenovaná vláda jako celek," pokračoval.

Související obsah

Fiala poprvé oficiálně představil seznam všech ministrů, s nimiž chce sestavit vládu. Budoucí premiér věří, že mu Zeman vyhoví a vládu rychle jmenuje. "K jednomu jménu měl pan prezident výhrady, konkrétní ale nebudu," uvedl Fiala.

Složení nové vlády

Předseda vlády Petr Fiala
První místopředseda a ministr vnitra Vít Rakušan
Místopředseda a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
Místopředseda a ministr pro digitalizaci a místní rozvoj Ivan Bartoš
Místopředseda a ministr zdravotnictví  Vlastimil Válek
Ministr financí Zbyněk Stanjura
Ministr zahraničních věcí  Jan Lipavský
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík
Ministr kultury Martin Baxa
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek
Ministr průmyslu a obchodu Věslav Michalík
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula
Ministryně obrany Jana Černochová
Ministr dopravy Martin Kupka
Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková
Ministr pro evropské záležitosti Mikoláš Bek
Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová
Ministr pro legislativu Michal Šalomoun

Předsedu vítězné koalice SPOLU pověřil prezident státu sestavením vlády 9. listopadu. Slíbil také, že ji jmenuje co nejdříve. Koalici sestaví ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Piráti.

Fiala: Bavorský model mě překvapil

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) ve středu ohlásili tvrdé zpřísnění opatření pro neočkované. V noci z neděle na pondělí začne Česko fungovat podle tzv. bavorského modelu. Úplně skončí uznávání testů, restaurace a služby už budou pouze pro lidi s vakcínou.

Fiala to podle svých slov nečekal. "To je úplně nepochopit

o chvíli vláda postupuje, je to i neodpovědné. Byli jsme domluvení na schůzce našeho AntiCovid týmu s ministrem zdravotnictví, domluví se na nějakém postupu a pak ho oznámí veřejnosti. A ne, že se budeme překřikovat v médích, kdo má lepší nápad. Na to já odmítám přistoupit," uvedl.

Související obsah

"Dnes tady slyším od pana premiéra, že bude spuštěn jakýsi bavorský model. Ani nevíme, jak to bude vypadat. Ale hlavně je to bez té konzultace s odborníky a dodržení dohod, které jsme měli," doplnil. 

"Zítra ráno se setká pan profesor Válek s panem ministrem zdravotnictví, to doufám platí. A bez ohledu na výsledek toho jednání sestaví návrh řešení, se kterým bychom přišli my. A já jenom doufám, že to bude po vzájemné dohodě s vládou. Těch 22 tisíc případů je samozřejmě extrémně vážné číslo, ale prostě se musí přistoupit k jednání," uzavřel Fiala.

Petr Fiala promluvil po setkání s prezidentem Milošem Zemanem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz