Domácí

Stará vláda se hádá s novou: "Nechcete nic dělat s covidem, nemáte plán!"

Podle předsedy ODS Petra Fialy vláda už nechce rozhodovat a chce odejít. Řekl to ve středu dopoledne. Odpoledne už premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vyhlásil omezení pro neočkované. Postěžoval si také, že expertní tým budoucí vlády s jeho kabinetem dostatečně nespolupracuje.

"Situace se vládě vymyká z rukou," řekl ve středu dopoledne novinářům kandidát na premiéra a předseda ODS Petr Fiala. Končící kabinet podle něj nekoná. "Je tady vláda, která už nechce rozhodovat a chce odejít," stěžoval si Fiala. Krátce poté oznámila vláda v demisi, že přichází velká omezení pro neočkované.

"Fascinují mě výroky některých politiků, které jsem zaznamenal. Divím se, že nemají v sobě trošku studu. My jsme opatření, která teď chceme představit a mají platit od pondělí 22. listopadu, představovali takzvanému AntiCovid týmu budoucí koalice v pátek," řekl ve středu ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

Vláda podle Vojtěcha jasně AntiCovid týmu řekla, jaká opatření chystá. "Jejich stanovisko bylo v podstatě o ničem. Mám už toho plné zuby, této politizace," dodal.

"Chtěli jsme najít nějaký konsenzus, ale pro mě osobně už je to neakceptovatelné a my nebudeme čekat," prohlásil Vojtěch. Vláda musí podle něj jednat razantně a nemůže čekat na expertní skupiny.

Související obsah

Fiala zase Babišovi vyčítal nedostatek spolupráce s AntiCovid týmem. Dvě koalice jsou podle něj kvůli tomu připraveny převzít vládu. To si ale Babiš líbit nenechal. "Nová vláda navrhuje něco, co vlastně nenavrhuje. Pokud skutečně mají nějaké opatření, které pomůže lidem, tak ať nám ho řeknou. Ale oni ho nemají," tvrdí předseda vlády v demisi Andrej Babiš.

Podle Fialy by se vláda měla vyhnout plošným lockdownům. "Jsem přesvědčen, že když budeme dělat opatření rozumná a budeme mít dostatečné kapacity na trasování, zvýšíme proočkovanost a budeme rozumní, tak se tomu můžeme vyhnout," prohlásil ve středu dopoledne.

Na tom, že by se měla zvýšit proočkovanost se s Babišem shodnou. "Covid je zabiják, zabijí. Stoupá počet zemřelých, situace je vážná. Očkování je jediné řešení, žádné jiné není," řekl premiér v demisi.

Na vyjádření Petra Fialy po schůzce s Milošem Zemanem se podívejte ZDE: 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz