Koronavirus

Vláda tvrdě omezí neočkované. Od pondělí je nepustí do hospod ani služeb

Covid se v Česku vymkl kontrole. Od pondělí začne platit tzv. bavorský model, který počítá s přísnými omezeními pro neočkované. Oznámil to premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), televizi Nova to potvrdil i mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Testy už nebudou sloužit jako osvědčení o bezinfekčnosti, až na několik výjimek zůstává pouze potvrzení o vakcinaci nebo prodělání covidu-19. "Situace je dramatická, covid je zabiják. Neočkovaní jsou nesolidární," řekl Babiš na TN LIVE. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) za zhoršující se stav mohou neočkovaní, prý hrozí stejně špatná situace jako na jaře.

Co všechno se má změnit od 22. listopadu:

  • bezinfekčnost půjde prokázat jen očkováním či proděláním covidu
  • neočkovaní nebudou moci do restauračních zařízení a všech provozoven služeb včetně ubytovacích
  • výjimku mají děti od 12 do 18 let, lidé, kteří se nemohou naočkovat ze zdravotních důvodů, lidé léčící se v lázních a rozočkovaní po první i druhé dávce
  • děti do 12 let zůstávají ve stejném režimu, nemusejí prokazovat nic
  • očkování také není nutné při zasedání či volbě orgánu firem
  • děti do 18 let, lidé se zdravotními problémy a rozočkovaní budou mít pět PCR testů za měsíc zdarma, očkovaní i nadále dva
  • test bude nadále stačit při návštěvách ve zdravotnických zařízeních, sociálních službách nebo otci, který chce být přítomný u porodu

V noci z neděle na pondělí Česko vstoupí do částečného lockdownu neočkovaných. Vláda se shodla na tzv. bavorském modelu, pro vstup do restaurací, obchodů nebo služeb bude sloužit pouze potvrzení o vakcinaci nebo prodělání nemoci. Testy už se uznávat nebudou.

TV Nova informaci potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. "Z neděle na pondělí zavedeme bavorský model. To znamená, že vstup do restaurací, provozoven služeb nebo na hromadné akce bude umožněn jenom pro očkované nebo ty, kteří překonali covid. Ti, kteří budou rozočkovaní s jednou dávkou, musí mít PCR test," řekl Babiš na TN LIVE.

Ohniska nákazy nejsou podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví ve školách, ale ve firmách. Plošné testování se přitom vrátilo pouze do škol, teď ale zase končí. Bude se v nich testovat pouze na žádost krajských hygien.

"Samotesty se ruší úplně. Co se týče antigenních testů, ty budou aplikovány zdravotnickým personálem ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách při návštěvách, to by takto pokračovalo. Situace je skutečně dramatická, znovu všechny žádám, aby se očkovali. Skutečně je to nesolidární. Tito lidé, kteří se neočkují, ohrožují zdravotní péči pro lidi, kteří mají rakovinu a musejí chodit na operace. Nemocnice se zahlcují neočkovanými," pokračoval premiér v demisi.

Související obsah

Nová opatření měla vláda schvalovat až ve čtvrtek dopoledne, za úterý ale laboratoře odhalily nejvyšší počet případů od vypuknutí pandemie. Testy potvrdily 22 479 infikovaných. "Skutečně je jasné, že vláda tohle ve čtvrtek v 11 hodin přijme," uvedl Babiš.

"Covid je zabiják, zabijí. Stoupá počet zemřelých, situace je vážná. Očkování je jediné řešení, žádné jiné není. Naše vláda postupně zpřísňovala opatření, ale bohužel to vypadá, že jsou nedostatečná. Proto přistoupíme k tomuto opatření, které jsme původně plánovali na 1. prosince, ale kvůli vývoji začne platit už z neděle na pondělí," vysvětlil předseda vlády v demisi náhlé oznámení zpřísněných nařízení.

Vojtěch: Hrozí opakování jarní vlny

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na mimořádné tiskové konferenci ubezpečil, že bavorský model ve čtvrtek vládě skutečně navrhne. "Není na co čekat. Zítra půjdu na vládu s těmito opatřeními. Chceme zavést model uznávání očkování nebo prodělání nemoci bez možnosti uznání testu v rámci hromadných akcí, veškerých služeb, zkrátka všude, kde je dosud možné se testem prokázat. Už to možné nebude," popsal Vojtěch.

Podle Vojtěcha mohou za špatný vývoj epidemie v Česku neočkovaní. "Hrozí nám podobná čísla jako během jarní vlny," varoval. Vyzval k dodržování vyhlášených opatření a osobní zodpovědnosti. Kdo se cítí špatně, má zůstat doma. 

"Jsou to doporučení, protože si myslíme, že ta situace je také o individuální odpovědnosti každého. Nemusíme za každou cenu dělat opatření ve formě zákazů, protože pokud to lidé nedodržují, jsou k ničemu," vysvětlil.

Šéf resortu zdravotnictví vyzval, aby zaměstnavatelé v co nejvyšší míře posílali zaměstnance na home office. Lidé se mají vyhýbat hromadným akcím a omezit vánoční večírky. "Nejsou nezbytně nutné," podotkl. "Věřte, že ta opatření nezavádíme s lehkým srdcem. Situace nás netěší, mrzí nás, že musíme takto razantní opatření zavádět. Hrozí tady ale přetížení nemocnic, které by už nemusely mít kapacitu, aby se postaraly o další pacienty. Děláme to v zájmu záchrany mnoha životů," řekl Vojtěch.

Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) prohlásil, že zatím neví, co přesně Babišova vláda v demisi chystá. "Pan ministr zdravotnictví nás požádal o schůzku, chce, abychom se potkali ve čtvrtek v 7:30, tomu jsme vyhověli. Spojíme se s ním a budeme diskutovat všechna opatření, která ministerstvo navrhuje, a doufám, že dospějeme k nějakému konsenzu," řekl.

Související obsah

"Nová vláda navrhuje něco, co vlastně nenavrhuje. Pokud skutečně mají nějaké opatření, které pomůže lidem, tak ať nám ho řeknou. Ale oni ho nemají. My už na ně nebudeme čekat. Žádali jsme ten AntiCovid tým, dostali jsme od nich 11 nicneříkajících bodů. Bylo by dobré, kdyby už skončili s politikou," reagoval Babiš. Rozčílil se i Vojtěch: "Fascinují mě výroky některých politiků, které jsem dnes zaznamenal. Divím se, že nemají v sobě trošku studu. Vidíte sami, jakým způsobem se budoucí vláda k těmto opatřením postavila. Jejich stanovisko bylo v podstatě o ničem. Mám už toho plné zuby, této politizace. Politika by neměla hrát takovouto roli."

Reprodukční číslo stouplo na hodnotu 1,32, ještě v pondělí přitom ukazovalo hodnotu 1,24. Také počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích je vysoký. Zatímco minulé úterý v nemocnicích leželo 3 585 nakažených covidem-19, nyní se počet vyšplhal na 4 425, z nichž 661 nemocných je ve vážném stavu.

Na rozhovor s Andrejem Babišem o nastolení bavorského modelu se podívejte ZDE: 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz