Koronavirus

Jak bojovat s covidem? Opozice a vláda se přou o epidemická opatření. ANKETA

Vláda ve čtvrtek oznámila nová opatření, která podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) vychází z tzv. bavorského modelu. Od pondělí nebudou stačit negativní testy na covid-19 k potvrzení bezinfekčnosti a začít by se mělo i plošně testovat ve firmách. Někteří odborníci však namítají, že jde spíše o jakousi nedotaženou českou verzi těchto opatření a ministři by měli být důslednější. Výhrady k opatřením má i AntiCovid tým budoucí vlády.

S úderem pondělní půlnoci začnou v Česku platit nová protiepidemická pravidla, která sám premiér nejprve označoval termínem "bavorský model". Na čtvrteční tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády upřesnil, že půjde spíše o český model, který se tím bavorským bude pouze inspirovat. Cílí na neočkované a zahrnuje zákaz používat negativní testy na covid-19 jako potvrzení bezinfekčnosti při vstupu do restaurací, ubytovacích zařízení, ale i při využívání různých služeb včetně kadeřnictví.

Nové restrikce přišly poté, co testy odhalily v populaci za jediný den rekordních 22 479 nově nakažených. Ještě před čtvrtečním rozhodnutím Babišova kabinetu jednal končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se zástupci AntiCovid týmu budoucí vlády. Úplnou shodu ale nenašel. Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) kritizoval, že vláda se inspiruje v Bavorsku jen částečně a představovaný model je spíše "český, který si bere různé varianty".

Rakouský, bavorský vs. český model

Ačkoliv se několik dnů zdálo, že vláda by se mohla při zpřísňování opatření inspirovat u rakouského modelu, jenž neočkovaným umožňuje pouze jít do lékárny nebo do obchodů, nakonec sáhla po tom bavorském. Babiš tak obešel nutnost vyhlašovat nouzový stav, na což ho upozorňovali i ústavní právníci.

V Bavorsku se v první řadě neuznává žádný typ testů, lidé se musejí prokazovat pouze očkováním nebo prodělanou nemocí. Bez vakcíny nebo potvrzení o prodělaném covidu tak nesmí do restaurací ani hotelů. Na rozdíl od Rakouska však mají zachovaný volný pohyb. Politické strany a řada expertů však krok kabinetu v demisi zrušit testy k prokázání bezinfekčnosti hodnotí jako nešťastný.

Související obsah

​"Pokud mám negativní PCR test, tak minimálně v den odběru, pravděpodobně i následující den (v literatuře je konsensus že 72 hodin po odebrání vzorku) je riziko, že nakazím svoje okolí, velmi malé," reagoval horký kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Vysvětlil, že hlavním cílem by podle něj mělo být, aby se minimalizovalo riziko, že se od osoby A nakazí osoba B.

Další bod, kvůli kterému se vláda stala terčem kritiky, bylo testování ve školách. Na rozdíl od Bavorska, které plošně testuje dokonce i ve školkách, původně podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové chtěli ministři po 29. listopadu plošné PCR i antigenní kontroly studentů utnout. Testovat se mělo začít lokálně až ve chvíli, kdy by se objevilo nové ohnisko.

"Na dnešním ranním jednání MZ s AntiCovid týmem se ukázalo, že ten návrh není bavorský model, ale vlastně specifický český model bez testůale taky bez dalších opatření, která by mohla fungovat, jako např. preventivní testování ve školách po posledních dvou listopadových vlnách," kritizoval ve čtvrtek plány ministrů epidemiolog Rastislav Maďar, který působí jako poradce nastupující vlády.

Podobně se o den dříve vyjádřil i sociolog Daniel Prokop. Vadilo mu, že ministři se inspirují jen částečně a neberou v potaz další potřebné kroky. "Bavorský model není jen neuznávání testů. U většiny zaměstnavatelů musíte být očkován či testován. Ve školách masivní testování. 100% nemocenská a až 90% ošetřovné (motivace nechodit do práce/školy nemocný). Více home office. Vzít 1 věc z 10, to je takový šumavský model možná," rýpl si do vlády ve středu sociolog Daniel Prokop.

Související obsah

​Co vláda nakonec schválila

Služby, hromadné akce, ubytovací zařízení – všude tam se budou od pondělí Češi muset prokazovat pouze plným očkováním nebo potvrzením o prodělání covidu-19. Výjimky budou mít děti do 18 let, lidé s první dávkou vakcíny nebo v době do 14 dní od té druhé. Pak ale musí předložit PCR test. Omezení se také nebude týkat lidí, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů. Těm ale lékař musí důvod kontraindikace očkování zapsat do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN). Všichni zmínění budou mít nárok na pět hrazených PCR testů v měsíci. Pro děti do 12 let platí, že testy mít nemusí. Očkovaní mají nadále možnost zdarma využít PCR testy dvakrát za měsíc.

Návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízení se mohou nově prokázat PCR testem nebo profesionálně udělanými antigenními testy. V těchto případech se ruší možnost samotestu. A samotesty se přestanou využívat i na vysokoškolských kolejích. Ubytování bude možné pouze s očkováním, prodělanou nemocí, PCR testem (ne starším 72 hodin) nebo antigenním testem z odběrového místa (ne starším 24 hodin). Testování bude povinné každých sedm dní.

Vláda nakonec plánuje pokračovat v plošném testování na školách i v prosinci. "Chceme to udělat tak, aby automaticky nechodily do karantény celé třídy," uvedl ministr zdravotnictví. Zavést se chystá ale i plošné testování ve firmách pro neočkované. Stát bude zaměstnavatelům na testy přispívat stejně jako na jaře. Možné má být i provádění samotestů na místě, ale pouze "pod dohledem". Testování ve firmách se možná bude týkat i očkovaných lidí starší 60 let. Detaily vláda doladí v pátek.

Ostatní politické strany s novými nařízeními spokojené nejsou. Podívejte se, co by podle nich mělo být jinak:

Jak funguje bavorský model

Bavorsko se řídí takzvaným nemocničním semaforem podle vytíženosti jednotek intenzivní péče. Protože minulý týden dosáhlo červeného stupně, neočkovaným bylo zakázáno chodit za kulturou, sportem a jinými volnočasovými aktivitami. Mládež má výjimky, pokud jde do divadel, kin nebo sportovat.

V Bavorsku se při vstupu do provozoven služeb neuznávají testy proti covidu-19, antigenní ani PCR. Většina zaměstnavatelů vyžaduje očkování nebo testy, ve školách se testuje opravdu ve velkém. Německá spolková země se ale současně snaží motivovat lidi k dodržování karantén a izolací pomocí plné nemocenské, vstřícnějšího nastavení ošetřovného nebo příspěvků pro rodiče nakažených dětí.

Premiér Markus Söder už oznámil i plán přitvrdit a u vybraných profesí zavést povinné očkování, zejména u zdravotníků a pečovatelů. Posilovací dávku vakcíny chce podávat po pěti měsících místo současných šesti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz