Domácí

Zemanovi má vadit Pirát Lipavský. Prezidenta na něm štve hned několik věcí

Prezident Miloš Zeman oznámil, že nehodlá jmenovat jednoho z adeptů na ministerské křeslo v nové vládě. Spekuluje se o tom, že by mělo jít o Jana Lipavského (Piráti), který je nominantem na post ministra zahraničních věcí. Politici totiž spolu měli už dříve spory kvůli odlišným názorům právě na zahraniční politiku.

Hlava státu předpokládá, že bude vetovat jednoho navrhovaného kandidáta na ministra. Zeman to sdělil v rozhovoru pro TV Nova. O koho se jedná, však neuvedl. Že má prezident problém s jedním kandidátem, potvrdil následně po setkání s hlavou státu i Petr Fiala (ODS), který kabinet sestavuje. Ten ale Zemanovi vzkázal, že svůj návrh na ministry nehodlá měnit.

"Nebude to žádná personální averze, protože jsem toho člověka v životě neviděl. Ale budu mít důvody, které premiéru Fialovi řeknu, a přes které nepojede vlak," avizoval Zeman.

Související obsah

Spekuluje se o tom, že oním kandidátem by mohl být pirátský poslanec Jan Lipavský. Informoval o tom s odvoláním na své zdroje portál iDnes.cz. Lipavského se Zemanem totiž rozdělují odlišné názory na zahraniční politiku.

Kdo je Jan Lipavský?

Jan Lipavský je 36letý český analytik a manažer v oblasti informačních technologií v bankovnictví. Od roku 2015 je členem Pirátské strany, kde byl součástí republikovaného výboru, volebního výboru a zahraničního odboru. V minulém volebním období byl poslancem a zastával také post místopředsedy poslaneckého klubu.

Lipavský byl jedním z poslanců, kteří od roku 2018 prosazovali, aby se uzákonilo vyřazení ruských a čínských firem z tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Jednalo se o pozměňovací zákon k tzv. lex Dukovany.

Související obsah

Jako poslanec rovněž prosazoval tvrdší přístup nejen k Číně, ale především k Rusku. V loňském roce požadoval, aby resort zahraničí odebral diplomatický pas prezidentovu poradci Martinu Nejedlému kvůli jeho cestě do Ruska na jednání se spolupracovníky prezidenta Vladimira Putina.

Kritizoval také Zemanův proslov ke kauze výbuchu muničních skladů ve Vrběticích a odmítl i ruskou kritiku kvůli odstranění sochy maršála Ivana Koněva v Praze 6.

Loni v červnu Lipavský zároveň kritizoval izraelskou anexi osad na Západním břehu Jordánu. Stavěl se negativně také vůči otevření pobočky českého velvyslanectví v izraelském Jeruzalémě, které si jako hlavní město nárokují Palestinci.

Spory s prezidentem Zemanem

Odborníci už dříve tipovali, že právě s Lipavským na post ministra zahraničí by mohl mít prezident Zeman problém. Už v minulosti totiž spolu měli spor například ohledně vztahů k Rusku. "Rusko označuje Severoatlantickou alianci jako nepřátelskou. Můj pohled je velmi kritický," nechal se slyšet Lipavský.

Související obsah

Odlišně se oba dívají také na izraelsko-palestinský konflikt. Postoj Pirátů je totiž opatrnější a daleko méně jednoznačný než prezidenta Miloše Zemana, který se netají velkou podporou Izraele, a dokonce chtěl, aby se české velvyslanectví přesunulo z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Podle informací TV Nova má navíc prezidentovi vadit také to, že Jan Lipavský absolvoval pouze bakalářské studium. Diplomaté totiž musí mít magisterský titul. Zemanovi tak může připadat, že jako kandidát na funkci ministra nemá bývalý poslanec dostatečné vzdělání.

Nová vláda je odlišná, prezident může mít problém s dalšími kandidáty, řekl magistr Jágr:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz