Domácí

Zeman: Restrikce pro neočkované potřebujeme. Brzy začnu pracovat z Lán

Prezident Miloš Zeman poprvé od hospitalizace promluvil k národu skrze televizní obrazovky. Prozradil, jak se cítí, co si myslí o designované vládě Petra Fialy (ODS), chystaných restrikcích proti neočkovaným nebo oslavách 17. listopadu. Chce vetovat jednoho ministra. Exkluzivní rozhovor z jeho pokoje v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) s ním vedl moderátor TV Nova Rey Koranteng.

Hlava státu už se cítí dobře, denně pracuje a těší se, až se do plnění svých povinnosti ponoří ještě intenzivněji. Příští pátek se chystá jmenovat Petra Fialu premiérem a potom si bude zvát jednotlivé kandidáty na ministry.

V exkluzivním rozhovoru pro TV Nova prezident Zeman zhodnotil čtyři roky vlády premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). „Když si vezmeme, že V Česku je nejnižší míra nezaměstnanosti v celé Evropské unii, že je tady nejnižší procento chudoby. No tak tyto dva základní ukazatele plus celkem dobré výsledky ekonomiky svědčí o tom, že tato vláda si asi vedla v zásadě dobře,“ prohlásil.

Zeman mluvil i o covidové, finanční a energetické krizi, svých nejbližších spolupracovnících i připomínce událostí ze 17. listopadu 1989.

Související obsah

Kvůli špatné koronavirové situaci byl na místě pouze náš moderátor Rey Koranteng s jediným kameramanem. Rozhovor vznikal za přísných hygienických opatření – jak moderátor, tak kameraman jsou očkovaní a mají negativní PCR testy, aby neohrozili prezidenta ani chod nemocnice.

Zdravotní stav

Jak se teď momentálně cítíte a jaká je predikce od vašich lékařů, kdy byste se mohl vrátit plně k práci?

No tak já pracuji už teď. V každém případě předpokládám, že během několika dnů budu propuštěn z nemocnice, odjedu do Lán a tam se intenzita mé práce ještě zvýší, protože tam zejména budu přijímat kandidáty na jednotlivé ministry.

Předpokládáte tedy, že zhruba během měsíce se už budete naplno věnovat funkci?

To v každém případě, možná i o něco dřív. Právě díky pracovníkům Ústřední vojenské nemocnice, kteří se o mě opravdu skvěle starali.

Pojďme k vašim dalším spolupracovníkům. Oni v podstatě neinformovali veřejnost a my jsme se dozvídali, že jste si k večeři objednal klobásu a buchtu, a pak vyšlo najevo, že jste byl plně závislý na výživě. Má takto fungovat Kancelář prezidenta republiky?

Kancléř Mynář je skvělý úředník a kromě toho můj dobrý přítel. A nebyl by dobrým přítelem, kdyby nebyl skvělý úředník. Vy také nesmíte, Reyi, věřit všemu, co novináři napíší. Vždyť většinou píší o věcech, kterým vůbec nerozumí.

Související obsah

Ale toto jsou fakta, pane prezidente. My jsme se dotazovali, v jakém jste stavu, jak vážná je ta situace. A nedozvídali jsme se vůbec nic, kromě občasných tweetů vašeho tiskového mluvčího. Ta komunikace začala až v době, kdy běželo kolem vašeho zdraví tolik spekulací, že už to i vaši příznivci považovali za poměrně nešťastné.

Já sice chápu, že vás toto téma, poněkud bulvární, zajímá. Ale dali jste mi 15 minut na celou řadu důležitých věcí. Považujete, když jsem vám na vaši otázku ohledně kancléře Mynáře odpověděl, za důležité ztrácet čas tímto tématem?

Restrikce pro neočkované

Není důležité, co považuji za důležité já, ale co považují za důležité naši diváci, potažmo voliči. Pojďme k aktuální covidové situaci. Dnes premiér Babiš oznámil, že z neděle na pondělí zavede stát vůči neočkovaným lidem určitý lockdown. Je to podle vás odpovídající řešení?

Je a toto srovnání je naprosto nesmyslné. Tady jde o lidi, kteří mohou, když jsou neočkovaní, ohrozit nejenom sebe, ale i svoje okolí. Takže já ten postup považuji za užitečný.

Měla by ta nastupující vláda u tohoto setrvat?

Já se na to chystám zeptat profesora Fialy, se kterým budu mluvit asi hodinu po vás. Já mu doporučím, aby u toho setrval.

Související obsah

Minulý týden jste přijal demisi premiéra Babiše. Jak hodnotíte uplynulé čtyři roky a v jakém stavu předává tuto zemi svému nástupci?

No tak abyste mohl hodnotit bez zaujatosti na tu, či onu stranu, tak musíte mít k dispozici sadu objektivních kritérií, podle kterých teprve hodnotíte. Když si vezmeme, že V Česku je nejnižší míra nezaměstnanosti v celé Evropské unii, že je tady nejnižší procento chudoby. No tak tyto dva základní ukazatele plus celkem dobré výsledky ekonomiky svědčí o tom, že tato vláda si asi vedla v zásadě dobře. Pak přišel covid, první vlna se zvládla dokonale, mimo jiné díky profesoru Prymulovi. A my jsme všichni očekávali, že je to za námi, a přijalo se jedno nesprávné rozhodnutí, to znamená takzvané rozvolnění těch restriktivních opatření. To byla velká chyba, protože covid se vrátil. Podobné chyby ale dělaly i vlády v jiných zemích, takže celkové hodnocení Babišovy vlády je pozitivní.

Teď se mluví o třech krizích. Zdravotní krize spojená s covidem, krize státních financí a energetická krize. Přes tyto aspekty hodnotíte předešlé čtyři roky jako úspěšné?

V každém případě energetická krize není způsobená domácí politikou, to jistě víte, ale je způsobená souběhem několika vnějších faktorů. Já bych chtěl upozornit na ten, který se hodně opomíjí. A to je takzvaný Zelený plán pro Evropu, který považuji za nebezpečný a škodlivý, mimo jiné právě proto, že spoluvyvolává energetickou krizi. Mimochodem až si, Reyi, budete jednou třikrát dráž než dnes kupovat elektromobil, tak si na mě vzpomeňte.

Nová vláda

Posuneme se dál. Čeká nás období nové vlády, už tušíte, kdy jmenujete Petra Fialu premiérem?

Samozřejmě, že to nejenom tuším, ale dokonce to vím a za chvíli to Petrovi Fialovi řeknu. Jak už jsem předeslal, měl bych během několika dnů být propuštěn do Lán. A první, co v těch Lánech udělám, bude, že jmenuji Petra Fialu premiérem. Nezapomeňte, Reyi, že Lány jsou stejně tak oficiální sídlo prezidenta jako Pražský hrad.

O to vůbec nejde, někteří lidé se ale pozastavovali, že když už jen pan Fiala připraven a Piráti už také odsouhlasili vstup na vlády, tak kdy bude jmenován. Jste pověstný tím, že jste poměrně intenzivně zasahoval předešlým premiérům do složení vlády. Jsou někteří lidé, se kterými vy máte v této rodící se vládě problém?

Včera u mě byla paní prezidentka Čaputová a říkala, že také vetovala několik ministrů na Slovensku. Já se budu snažit Petrovi Fialovi vyjít vstříc, známe se dlouhá léta, tykáme si a měli bychom spolupracovat. I když u několika ministrů mám podezření, že resortům, které mají řídit, vůbec nerozumí, protože se jím nikdy nezabývali, tak budu tak tolerantní, že velmi pravděpodobně svoje veto vztáhnu pouze k jedné jediné osobě. Mimochodem nebude to žádná personální averze, protože já jsem toho člověka v životě neviděl. Ale budu mít důvody, které premiéru Fialovi řeknu a přes které nepojede vlak. Ale abych nebrzdil ustavení vlády jako celku, protože když vetujete, byť jediného ministra, vetujete tím celou vládu. Poradím Petrovi, aby tento resort buď obsadil sám, anebo tím pověřil některého z členů vlády. Koneckonců Karel Havlíček byl také dvojí ministr.

Související obsah

O který resort se jedná?

To víte, že vám to neřeknu, protože tohle by měl nejdříve vědět designovaný předseda vlády a nikoliv, byť sympatický, Rey Koranteng.

Náš rozhovor je předtočený, takže když to řeknete teď našim divákům, oni se to nedozvědí dříve než Petr Fiala.

To je sice pravda, ale je otázka, zda si Petr Fiala bude přát, aby ta informace byla předem veřejná, a já budu jeho přání respektovat.

Ani nenaznačíte?

Já nesmím ani naznačovat.

Skloňuje se například ministerstvo zahraničních věcí, které by mělo být obsazeno pirátským kandidátem Janem Lipavským. Je to někde blízko tady?

Je tam 18 kandidátů na ministry a může to být kterýkoliv z nich.

Dobře, já vás tedy nebudu trápit.

Mě netrápíte, já trápím vás.

Samozřejmě bych se rád dozvěděl alespoň to, zda se to týká Pirátské strany.

Myslím si, že se to poměrně brzy dozvíte.

Související obsah

Sametová revoluce

Slavíme svátek 17. listopadu. Ať už v tom kontextu roku 1939 nebo roku 1989, teď se objevují informace o tom, že mladá generace už necítí ten svátek jako nějak významný. Jak by si ho lidé z vašeho pohledu měli připomínat právě v době, kdy je slovo svoboda skloňované více než kdy dříve?

Víte, slovo svoboda je jedno z nejzneužívanějších slov v politickém diskurzu. Já nemám rád patetické fráze. Proto, jestli dovolíte, budu slavit spolu s mnoha jinými spíš s takovou kritickou vzpomínkou. Víte, Reyi, to byl úspěch té revoluce dán souběhem několika pozitivních okolností. Byla tady skupina statečných lidí, která se jmenovala Charta 77. To byl domácí faktor. Ale pak tady byly dva vnější faktory, na které často zapomínáme. Jednak na Gorbačova, protože právě ten zakázal vojenskou intervenci, takže svým způsobem přispěl k úspěchu sametové revoluce. A pak také zapomínáme na to, že v Polsku a Maďarsku v té době už byly demokratické vlády, které dokonce vydaly prohlášení, ve kterém se omlouvaly za účast na invazi. A mimochodem český komunistický režim na to reagoval tím, že to označil za vměšování do vnitřních věcí. No a konečně je tady pád Berlínské zdi, to byl takový spouštěč, který to všechno dal dohromady.

Dostali jsme od lékařského personálu 15 minut na to, abychom si s vámi povídali, a těch 15 minut vypršelo právě teď. Takže vám děkuji za rozhovor a přeji vám brzké uzdravení.

A já se těším, že až přijde čas, tak spolu uděláme ještě jeden rozhovor a já na vás mrknu jiným okem, než jsem mrkal při tom předprezidentském rozhovoru. A myslím si, že už nikdo nebude tvrdit, že trpím nějakou záhadnou nemocí. A vám, divákům televize Nova, přeji štěstí a přeji vám, abyste dokázali, když je člověk nemocný, jistou míru schovívavosti, a nikoliv míru hyenismu. I lidské hyeny se při mé hospitalizaci objevily a já jim odpouštím.

Na nejdůležitější momenty rozhovoru se podívejte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz