Koronavirus

Využívejte více monoklonální protilátky, vyzýval Vojtěch. Části nemocnic už došly

Využívejte více monoklonální protilátky, vyzýval Vojtěch. Části nemocnic už došly
Nemocnice Příbram | Zdroj: Profimedia

Některým českým nemocnicím chybí monoklonální protilátky, které brání šíření covidu-19 v těle a současně chrání před vážným průběhem onemocnění. Oznámila to středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) a to jen dva dny poté, co končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vyzval k jejich častějšímu používání. Podle resortu léky k dispozici jsou, problém však nastává při jejich přerozdělování.

Využívejte víc monoklonální protilátky, vyzýval Vojtěch nemocnice ještě ve středu. Nyní se však zdá, že léky zabraňující šíření koronaviru v těle tak snadno k dostání nejsou. Vyplývá to z vyjádření hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové.

"Ptám se: Kurník šopa, kdo je odpovědný za objednávání monoklonálních protilátek pro ČR? Proč se bude muset zastavit aplikace v nemocnicích? Proč není dostatek něčeho, co funguje? Žádám odpověď," vyzvala ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím sociálních sítí.

Dodala, že podle jejích informací aktuálně tento typ protilátek chybí v Příbrami a v Kladně, kde mají zásoby už jen na víkend, Benešov a Kolín si s nimi prý vystačí přibližně týden, Mladá Boleslav cca 10 dní. "Potřeby budeme pokrývat maximální redistribucí mezi centry," upozornila.

Slova hejtmanky potvrzují i samy nemocnice. "Jsme nuceni oznámit, že od pondělí 22. listopadu je pozastavena aplikace monoklonálních protilátek proti SARS-CoV-2 z důvodu jejich nedostatku v rámci České republiky. Pacienti, kteří byli objednáni na zítřek, ještě své dávky protilátek zajištěné mají. Čekáme na mimořádný závoz, který máme předběžně přislíbený zhruba za týden, jisté to ovšem není. O aktuální situaci budeme veřejnost informovat prostřednictvím sociálních sítí a našeho webu," uvedla na stránkách nemocnice v Příbrami.

Související obsah

​"Nemocnice Slaný je bohužel nucena na zatím neurčenou dobu přerušit podávání monoklonálních protilátek, které dle nám sdělených informací dnešního dne v České republice došly. Jakmile bude obnovena distribuce, k léčbě indikovaných pacientů se ihned vrátíme," oznámila další středočeská nemocnice.

Ministerstvo zdravotnictví se brání, že v Česku je monoklonálních protilátek dostatek. "V tuto chvíli je v ČR přibližně devět tisíc dávek. Již tento týden jsme navíc objednávali nové zásoby, takže například příští týden přijde několik stovek dávek Bamlanivimabu," upozornil mluvčí resortu Daniel Köppl.

Chyba podle něj nastává spíše při koordinaci. Ubezpečil ale, že ministerstvo situaci řeší. "Tyto látky dlouho aplikovala jen malá část nemocnic, ale díky systematické podpoře této látky (například v SMS pro pozitivně testované) se nyní poptávka zvyšuje," vysvětlil. Otázkou distribuce se tento týden mimo jiné zabývali i regionální koordinátoři. Právě na ty se mají podle Köppla nemocnice v případě potřeby obracet. Vyzvednout si léky prý mohou také na distribučních místech, jako jsou lékárny.

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz