Koronavirus

Zájem o monoklonální protilátky roste. Nárok na ně ale nemají všichni

Covidová epidemie v Česku nepolevuje a nakažených přibývá každým dnem čím dál více. S rostoucími čísly se zvyšuje i zájem o takzvané monoklonální protilátky. Kdo na ně má nárok a jak je můžete získat, vysvětlil v pořadu Snídaně s Novou lékař Josef Štolfa z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Spojení monoklonální protilátky se v posledních dnech objevuje čím dál častěji. Podle lékaře Josefa Štolfy o ně pacienti mají obrovský zájem, ale veřejnost o látce ještě není dostatečně informovaná. "Dnes asi každý má pocit, že monoklonální látka je ten lék, který všechny zachrání před covidem-19 a je to známo především jako léčivý prostředek," řekl Štolfa ve Snídani s Novou.

Monoklonální látka je jako taková přirozeným mechanismem imunitního systému. "Vzniká poté, co člověka napadne virus, ať už je to covid-19, nebo jiný. Protilátky mají za úkol ochránit nás a dělají to tak, že se naváží na bílkovinu toho viru a vytváří tím to, že virus nemá šanci proniknout do těla," vysvětlil Štolfa.

Související obsah

Uměle vytvořené protilátky jsou zejména pro pacienty, kteří už jsou v nějakém ohrožení. "Je tam více různých skupin, kterým je určena. Kardiaci, lidé po transplantaci, handicapovaní, pak také ti, jimž nefunguje dobře imunitní systém. To mohou být onkologičtí pacienti nebo například ti, co se léčí s HIV," upřesnil Štolfa.

Monoklonální protilátky jsou tedy zatím dostupné spíše pro nemocné lidi. "Otázka do diskuze je, jestli jsou určeny i pro zdravé lidi. Ony by mohly být, ale v tuto chvíli je důležitou otázkou i otázka ceny a dostupnosti. Tato látka je dostupná, ale teď je to spíše pro skupiny, co jsou ohroženy více," řekl Štolfa.

Pojišťovna léčbu sice hradí, ale jen za mimořádných okolností, jakými je například již zmíněná jiná nemoc. "Cena je vysoká, v řádu desítek tisíc. Pokud se nepletu, tak teď jde o 65 tisíc. Taková léčba nemůže být plošná, protože by zlikvidovala pojišťovací systém," vysvětlil Štolfa financování léčby protilátkami.

Související obsah

Protilátky jsou léčebně určeny hlavně pro ty, co mají lehčí či střední průběh onemocnění covid-19. "Rozhodně příliš nepomůže těm, co už potřebují kyslík. Působí v řádu hodin a dnů. Nejsou určeny pro urgentní pomoc, z toho takový člověk nebude příliš profitovat," uvedl Štolfa.

Člověk, který by se chtěl protilátkami léčit, potřebuje mít nejdříve potvrzené, že je pozitivní PCR testem. Praktický lékař potom zjistí, zda je, či není daný pacient vhodný pro tuto léčbu. V případě akutního onemocnění mohou na monoklonální protilátky mít nárok i ti, co nemají další onemocnění.

Tématu jsme se věnovali i v reportáži v Televizních novinách. Podívejte se:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz