Koronavirus

Nové zbraně proti covidu? Chystají se další vakcíny. Mají být účinnější

Vědci na celém světě se teď snaží vyvinout nové vakcíny, které by v boji s pandemií pomohly. Před schválením jich je hned několik. A vývojáři slibují, že budou mít výrazně vyšší účinnost než ty stávající.

V České republice se používají zatím čtyři druhy vakcín. Do hry se jich ale zřejmě brzy dostane více. Další vakcínou pro Evropu by mohl být výrobek francouzské společnosti Sanofi. Ta přichází s vakcínou na bázi proteinu. Jmenuje se Vidprevtyn a Evropská léková agentura by ji mohla schválit ještě letos.

"V tuto chvíli jsou na obzoru tři nové vakcíny. Dvě z nich jsou vakcíny proteinové. To znamená, že je to jenom finální bílkovina, která má informaci, jak vypadá ten protein. Je to už ta konečná bílkovina, která se vytváří, a jako hotová je dodána do organismu," popsal epidemiolog Roman Prymula.

"Ty vakcíny budou určeny třeba pro ty, kteří se nemohou nechat očkovat těmi stávajícími vakcínami. Nebo možná nedůvěřují těm vakcínám, které jsou aktuálně k dispozici," tvrdí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Související obsah

Další vakcína, na kterou se čeká, je Novavax. Její výrobce slibuje špičkovou účinnost, bezmála 90procentní. "Počítáme tedy s tím, že bude dodána až bude registrována v těch následujících týdnech. Je tam někde kolem 300 tisíc dávek myslím asi 370 tisíc," uvedl Vojtěch.

V Německu pracují na vakcíně CureVac, ta funguje na podobném principu jako Moderna nebo Pfizer-BioNtech. Je ale zatím stále v procesu vývoje a neví se, kdy bude dokončená.

"Ta poslední vakcína, která přichází v úvahu, je vakcína Valneva, která má potenciál být bezpečnou vakcínou," doplnil Prymula.

Na vývoji očkovacích látek pracuje také tchaj-wanská firma Vaxxinity, americká ImmunityBio, kanadská Medicago nebo indická Zydus Cadila. Kdy budou jejich produkty schválené a na trhu, zatím není jasné.

Andrea Křivánková, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz