Koronavirus

Rekord překonán. Za pátek téměř 23 tisíc nakažených. Nejhůř je na Vyškovsku

Počty nakažených covidem-19 v pátek překonaly úterní rekord. Laboratoře odhalily 22 936 nových případů, což je vůbec nejvíc od začátku epidemie. S koronavirem zemřelo už více než 32 tisíc lidí. Nejhorší situace aktuálně panuje ve východní polovině Česka.

Podruhé během jediného týdne se počty nově nakažených koronavirem za jediný den vyšplhaly přes hodnotu 22 tisíc. V úterý laboratoře odhalily 22 508 nových případů, za pátek počet nakažených vzrostl o dalších 400. Nemoc se potvrdila u 22 936 lidí, což je nejvíc od začátku epidemie.

V mezitýdenním srovnání jde o nárůst o 8 710 případů. Provedeno bylo v pátek na 85 870 PCR testů a přes 60 tisíc testů antigenních.

Nejvyšší za dobu epidemie koronaviru je i takzvané incidenční číslo. Na 100 000 obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní 929 nakažených. 

Celkově se covid podařilo prokázat u 1,98 milionu lidí. Více než 32 tisíc pacientů už s covidem-19 zemřelo. Za pátek přišlo o život 52 lidí, o den dříve to bylo dokonce 110 lidí. Je to poprvé od dubna, kdy by počet mrtvých s covidem za jediný den přesáhl stovku.

Související obsah

Dál stoupá i počet hospitalizovaných. Zatímco minulý pátek leželo v nemocnicích 4 035 ​pacientů, o týden později bylo ve stejný den hospitalizováno 4 890 lidí, z toho 724 ve vážném stavu. Podobně zaplněné byly kapacity v nemocnicích naposledy v dubnu letošního roku.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

​Dostupnost některých přístrojů potřebných k léčbě ve zdravotnických zařízeních klesá. Třeba přenosných ventilátorů je podle údajů ministerstva zdravotnictví k dispozici pouhých devět procent z celkové kapacity, tedy zhruba 40. Anesteziologických přístrojů s ventilátorem zbývá k využití jen 25 procent.

Nejhorší situace z hlediska počtu nakažených panuje ve východní polovině republiky. Nejvíce nových případů za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel hlásí Vyškov (1502,13). Následují okresy Šumperk (1482,07) a Olomouc (1464,91).

Naopak nejlepší je situace na Sokolovsku, kde mají "jen" 271,99 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Následuje okres Cheb s 331,39 případy.

Mapa podle počtu lidí s potvrzeným covidem-19 za posledních 7 dní (s přepočtem na 100 tisíc obyvatel):

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

​Konkrétní počty nakažených v jednotlivých okresech najdete na stránce zde.

Vláda stále klade důraz zejména na očkování. Varuje, že aktuální míra proočkovanosti na kolektivní imunitu nestačí. Ukončenou vakcinaci má v zemi aktuálně 6,2 milionu lidí. Za pátek zdravotníci vyočkovali 56 208 dávek vakcíny proti covidu-19.

S covidem-19 bojuje i Rakousko. Situace je tam natolik vážná, že tato země jako první v Evropě zavede povinné očkování. Od pondělí vyhlásila také lockdown pro všechny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Změna v registraci. Na posilující dávku se už mohou hlásit všichni

Všichni zájemci o posilující dávku vakcíny proti covidu-19 si od pondělí nově mohou udělat předregistraci. Samotná registrace je pak uvolněna v den nároku na další dávku. Jakmile se kapacita vybraného očkovacího místa uvolní, zájemci přijde PIN 2 k rezervaci konkrétního termínu. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na twitteru Chytré karantény.

Píše se na Deník.cz