Koronavirus

Češi vzali očkování útokem. Na hlavním nádraží v Praze stáli dlouhé fronty

Lidé se chtějí na poslední chvíli nechat naočkovat, než se v Česku v noci z neděle na pondělí přestanou až na několik výjimek uznávat PCR i antigenní testy na koronavirus. Na pražském hlavním nádraží se celou sobotu tvořily před očkovacím místem dlouhé fronty. Zájem je obrovský i jinde.

Jedině potvrzení o vakcinaci nebo prodělaném covidu. Kdo dosud spoléhal jen na testování, nedostane se od pondělí do restaurace, kadeřnictví ani posilovny. Češi se proto houfují před očkovacími místy, aby nezůstali vyřazení ze společenského života. Rozočkovaným se budou testy uznávat do začátku platnosti certifikátu i nadále.

Na hlavním nádraží v Praze si v sobotu zájemci o jednodávkovou vakcínu Janssen od společnosti Johnson & Johnson počkali dlouhé desítky minut. Zdravotníci tam nemají nejvhodnější podmínky, místo je poměrně malé. "V pátek jsme naočkovali 445 lidí a ve čtvrtek 502 osob. Jsme opravdu omezení, limitovaní tím prostorem, který máme na hlavním nádraží k dispozici," řekla TN.cz Eva Libigerová, mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka, která na nádraží očkování zajišťuje.

"Máme tam dva lékaře, dvě sestry a čtyři technické pracovníky, kteří s lidmi vyplňují formuláře. Počty personálu jsme navýšili tak, abychom stihli odbavit co nejvíc lidí. Kapacita je ale nanejvýš 500 až 600 osob za den, víc zkrátka není možné stihnout," pokračovala.

Související obsah

​Podle Libigerové se zájem lidí o vakcínu bez registrace zvýšil ve druhé polovině října po zpřísnění vládních opatření. "Tehdy se začaly tvořit fronty. Předtím jsme očkovali v průměru 200 lidí za den, od toho října nám to šíleně naskočilo. Zájem je opravdu obrovský," uzavřel Libigerová.

A nezastaví se ani na dalších očkovacích místech, třeba v nákupním centru na pražském Chodově pokořili v pátek rekord. Personál Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) tam naočkoval 1 367 lidí.

"To je nejvíce od 12. července. Celkem jsme podali 92 400 dávek vakcíny. Jsme pyšní na náš personál, který denně zvládá vysoký zájem o očkování," uvedla mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz