Koronavirus

Koronavirové peklo pokračuje. Počet nakažených zlomil další rekord

Koronavirové peklo pokračuje. Počet nakažených zlomil další rekord
Zdroj: Getty Images

V sobotu laboratoře odhalily nákazu covidem-19 u 14 402 lidí, což je vůbec nejvyšší víkendové číslo od začátku pandemie. V porovnání s minulým týdnem jde o nárůst o více než pět tisíc případů. Oproti pátku mírně klesl počet hospitalizovaných. V nemocnicích leží 4 818 lidí. Nejvíc aktuálně koronavirus řádí na Moravě.

O víkendu se obvykle testuje méně, v sobotu ale bylo provedeno přes 60 tisíc PCR a celkem 30 691 antigenních testů. Jde tedy o srovnatelné počty provedených odběrů jako v průběhu posledních dvou pracovních týdnů. Výjimkou jsou toto úterý a pátek, kdy se nechalo otestovat metodou PCR přes 90 tisíc lidí. Jde o dny, kdy byl zaznamenán i rekordní počet nakažených.

V sobotu laboratoře odhalily 14 402 nových pacientů s covidem-19. Jde o nejvyšší hodnotu zaznamenanou ve volném dni od začátku epidemie. Minulou sobotu testy odhalily 9 170 nakažených, o týden dříve 5 738.

V porovnání s pátečními čísly ale mírně klesl počet hospitalizovaných. Zatímco v pátek leželo v nemocnicích 5 040 lidí s covidem (z toho 736 ve vážném stavu), nyní je to 4 818 pacientů (z toho 713 ve vážném stavu).

Související obsah

​Celkově už se podařilo potvrdit nákazu u téměř dvou milionů lidí, 32 079 z nich nepřežilo. Podle průběžně aktualizovaných výsledků s covidem za sobotu zemřelo 35 lidí, v pátek 88 a o den dříve dokonce 113. Poprvé od dubna tak počet mrtvých v jediném dni překonal hranici stovky. 

Týdenní incidence je na hodnotě 978. Právě tolik lidí se tedy nakazilo koronavirem za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Nejvíce covid řádí na Moravě. V okrese Šumperk se za posledních sedm dní nakazilo 1 537,09 lidí na 100 tisíc obyvatel. Následují okresy Olomouc s 1 521 nakaženými a Vyškov s 1 498,89 nakaženými. Naopak nejlepší zůstává situace na západě Čech. Okres Sokolov hlásí 294,85 nakažených na 100 tisíc obyvatel, Cheb 352,17 a Karlovy Vary 361,97. V porovnání se zbytkem republiky je situace příznivá i na Náchodsku, kde mají za uplynulý týden "jen" 306,89 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

​Vláda klade stále větší důraz na očkování. Vakcínu si za sobotu nechalo aplikovat 15 346 lidí. Podáno už bylo celkově více než 13 milionů dávek vakcín proti covidu, přes 6,2 milionu lidí má očkování ukončené, zhruba 615 tisíc lidí si nechalo vpíchnout posilující dávku.

Podle experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála chytila drtivá většina nově nakažených pacientů covid poprvé. Převážně šlo navíc o lidi neočkované.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Změna v registraci. Na posilující dávku se už mohou hlásit všichni

Všichni zájemci o posilující dávku vakcíny proti covidu-19 si od pondělí nově mohou udělat předregistraci. Samotná registrace je pak uvolněna v den nároku na další dávku. Jakmile se kapacita vybraného očkovacího místa uvolní, zájemci přijde PIN 2 k rezervaci konkrétního termínu. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na twitteru Chytré karantény.

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Píše se na Deník.cz