Koronavirus

Adept na ministra zdravotnictví Válek: Asi bude potřeba i čtvrtá dávka očkování

Adept na ministra zdravotnictví Válek: Asi bude potřeba i čtvrtá dávka očkování
Zdroj: Profimedia

Některé Čechy možná čeká i čtvrtá dávka vakcíny, připustil v rozhovoru pro Blesk Zprávy kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zároveň upozornil, že třetí dávkou se zřejmě postupně budou muset naočkovat všichni. Povinné plošné očkování nadále odmítá, povinné by ale podle něj mohlo být pro některé skupiny pracovníků.

Ukončené očkování má v Česku přes 6,2 milionu lidí a třetí posilující dávku vakcíny dostalo už zhruba 615 tisíc z nich. Podle adepta na ministra zdravotnictví je ale možné, že dávek bude potřeba víc.

"Principiálně tak, jak to teď vypadá, tak bych si netroufnul říct, že nebude potřeba čtvrtá dávka. Myslím, že by bylo velmi neseriózní, kdyby někdo říkal, a také to zatím nikdo neříká, že po třetí dávce ta imunita vydrží tak dlouho, že už žádná další dávka nebude potřeba. Je velmi nekorektní říkat, že třetí dávka a jsem za vodou," řekl Válek pro Blesk Zprávy.

Související obsah

​EMA nyní doporučuje třetí dávku všem, kterým je více než 65 let. Podle Válka se ale pravděpodobně časem bude doporučovat i v kategorii lidí od 40 let.  

"Postupně se ale tou třetí dávkou budou muset asi naočkovat všichni. Očkování a třetí dávka v každém případě brutálním způsobem chrání proti závažnému průběhu nemoci, snižuje riziko zhruba o 70 %, že někoho nakazíte," uvedl místopředseda TOP 09. "Teď se zdá, že je to velmi pravděpodobné a je jisté, že u těch, kteří dostali druhou dávku před více než šesti měsíci, je nutná třetí dávka," sdělil také.

O plošné povinné očkování prý v tuto chvíli nestojí, a rozhodně ho nebude proto ani doporučovat. "Rozhodně to není cesta, jak zvýšit zájem o očkování. Existují celkem tři cesty a ty bych chtěl realizovat. Může se navíc stát, a zatím to vypadá, že to opravdu nastane, že některé profesní organizace, nebo Česká lékařská společnost nebo komora, budou chtít povinné očkování pro své členy," upozornil Válek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Změna v registraci. Na posilující dávku se už mohou hlásit všichni

Všichni zájemci o posilující dávku vakcíny proti covidu-19 si od pondělí nově mohou udělat předregistraci. Samotná registrace je pak uvolněna v den nároku na další dávku. Jakmile se kapacita vybraného očkovacího místa uvolní, zájemci přijde PIN 2 k rezervaci konkrétního termínu. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na twitteru Chytré karantény.

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Píše se na Deník.cz